Police o C

TV Police na:

Aktualności Inne

Co było pierwsze- jajo czy kura?

30 marca 2018

Pytanie o to co było pierwsze przedstawiane jest często jako przykład dylematu przyczynowo-skutkowego próbującego uświadomić problem z zakresu logiki znany jako kolista przyczynowość czy odwołania cykliczne. Nauka problem widzi inaczej albo nie widzi go wcale. 

Co było pierwsze jajko czy kura? Wiadomo przecież, że kura wykluwa się z jajka, zatem to ono musiało być pierwsze. Ale jaja przecież składa kura … więc musiała pojawić się przed jajkiem. Jednak skoro wykluwa się z jajka…

Na gruncie logiki nie ma jednoznacznego rozwiązania dylematu. W tym miejscu na ratunek przychodzi nauka, która stara się uciąć dyskusję raz na zawsze.

Nieżyjący już profesor Mark Roger uważał, że pytanie jest zabawne, ale na gruncie nauki bezsensowne. Razem z dr Davidem Quigleyem i innymi naukowcami wykazali, że białko kurze (OC-17), które formuje twardą skorupkę jajka pojawia się przed i po powstaniu owej skorupy. Według profesora fakt ten wcale nie dowodzi, że kura powstała przed jajkiem. Nie brakuje oczywiście naukowców, którzy podważają tę argumentację. Paul Zachary Meyers na przykład uważa, że białko 0C-17  rozwinęło się z białek wcześniejszych, kiedy ptaki ewolucyjnie nie oddzieliły się od gadów. Jak widać na gruncie chemii molekularnej problem jest dyskutowany. I w tym miejscu przychodzą paleontolodzy.

Co najmniej od 250 mln lat zwierzęta rozmnażają się składając jaja. Najstarsze jaja jakie udało się znaleźć pochodzą z terenu dzisiejszej Republiki Południowej Afryki i mają 190 mln lat. Kury narodziły się dużo później. Najstarszy znany ptak- Archaeopteryx – żył prawdopodobnie ok. 150 mln lat temu. To z niego ewoluowały inne gatunki, w tym kura, którą udomowiono zaledwie 4 tysiące lat temu. Stąd wniosek, że jajko jest starsze od kury. W tym kontekście może pytanie zostało źle postawione, bo problem dotyka raczej dylematu- co było pierwsze jajko czy jego nosiciel?

CIEKAWOSTKA

Kiedy nie chcemy czegoś uszkodzić obchodzimy się z tym „jak z jajkiem”. Czy słusznie? Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego przeprowadzili eksperyment, który potwierdził, że trzy surowe jaja wytrzymają ciężar dorosłego człowieka. Wystarczy je odpowiednio postawić. Jak to możliwe? Łuk wykorzystywany w budownictwie już od czasów starożytnych jest doskonałą figurą konstrukcyjną, która ułatwia rozłożyć i przenieść obciążenia do podłoża.

 

 

 

Co było pierwsze- jajo czy kura? Co było pierwsze- jajo czy kura? Co było pierwsze- jajo czy kura?

Pliki Cookies

Informujemy, iż przysługują Pani/Panu określone prawa związane Pani/Pana danymi osobowymi gromadzonymi na naszej stronie internetowej. Zbieramy Pani/Pana dane osobowe zapisane w plikach cookies lub te, które zostawia Pani/Pan korzystając z formularza kontaktowego. Pliki te umożliwiają prawidłowe korzystanie ze strony internetowej www.tvpolice.pl. Zebrane dane wykorzystujemy do celów statystycznych, nie przetwarzamy ich dalszym podmiotom. Prosimy o wyrażenie zgody na magazynowanie Państwa danych w celu działania zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych (RODO).

więcej informacji