Jedenasty listopada jest dniem wzniosłych obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczyste akademie w szkołach przypominają najmłodszym jak burzliwe były losy ojczystego kraju.
123 lata niewoli. Bolesny okres w historii Polski zmieniła data jedenastego listopada 1918 roku. Młodzież w polskich szkołach uroczyście świętuje dzień, w którym Polska oficjalnie odzyskała niepodległość odebraną przez Rosję, Prusy i Austrię.
Uroczysty charakter akademii powoduje, że program artystyczny nawet w wykonaniu najmłodszych dzieci nosi znamiona powagi i szacunku.
Święta patriotyczne pokazują jak wspaniałym narodem są Polacy. Mimo różnic i podziałów, kiedy trzeba się zjednoczyć odważni patrioci walczą o dziedzictwo narodowe. Taką odwagą wykazali się blisko sto lat temu.
Polska to przede wszystkim ludzie, których łączą wartości narodowe: historia, język i kultura. Ale też symbole jak orzeł biały, który dwa lata temu stał się patronem Gimnazjum nr dwa w Policach. Od tego czasu szkoła świętuje podwójnie.
Dzięki odwadze naszych przodków Polacy posługują się dziś ojczystym językiem i chodzą do polskich szkół. Najważniejszym zadaniem takich uroczystych akademii jest uzmysłowienie młodzieży, że żyją w wolnym kraju, choć scenariusz ich narodowych losów mógł potoczyć się inaczej.
https://www.youtube.com/watch?v=oVsKUwk9tZc&feature=youtu.be
Napisz komentarz
Komentarze