Zdiagnozowanie śmiertelnej choroby nie zawsze oznacza wyrok. Fundacja DKMS, gmina Police i przede wszystkim dobrzy ludzie organizują akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku pod hasłem „Pomóżmy Arkowi i innym”.
29-letni Arek Pawełkiewicz z Polic poszukuje genetycznego brata bliźniaka. Akcja odbędzie się 20 listopada w Szkole Podstawowej nr 8. Organizatorzy szukają niespokrewnionego dawcy komórek macierzystych lub szpiku, który mógłby uratować Arkowi życie.
Spełnić marzenia Arka może genetyczny bliźniak. Tak jak zrobił to Mateusz Jakóbiak z Polic. W sierpniu bieżącego roku uratował dwunastoletniego chłopca z Turcji. W bazie dawców zarejestrował się na uczelni, podczas akcji zbierania wymazów z gardła. Po kilku miesiącach dostał telefon z fundacji. Ani przez chwilę nie żałował swojej decyzji.
Fundacja DKMS rozpoczęła rejestrację w 2008 roku z liczbą 40 000 potencjalnych dawców. Wówczas genetycznego bliźniaka odnajdywała tylko połowa pacjentów. Obecnie liczba dawców wzrosła do ponad miliona a tylko co piąty chory nie znajduje pomocy.
Akcja odbędzie się 20 listopada w godzinach od 10.00 do 16.00 na terenie Szkoły Podstawowej nr 8 w Policach. Jedynym dokumentem, który pozwoli na rejestrację jest dowód osobisty.
Na temat oddawania komórek macierzystych i szpiku krąży wiele mitów. Osoby, którym pobrano je z krwi obwodowej nie poczuli nic poza ukłuciem. Zaś te, które zakwalifikowały się jako dawcy z talerza kości biodrowej przyrównują ból do uderzania biodrem o kant stołu.
W bazie dawców widnieje 1250 Policzan. W trzydziestotysięcznym mieście może być ich więcej. Nie ma pewności, że Arek odnajdzie swojego brata bliźniaka, ale rejestracja zwiększa szansę każdego chorego. Kto raz trafi do bazy, widnieje w niej do 60 roku życia.
https://www.youtube.com/watch?v=VYqKwYfemF4&feature=youtu.be
Napisz komentarz
Komentarze