Realizowany projekt to wyjście naprzeciw zapotrzebowaniom rynku rolniczego oraz wymogom prawnym krajowym i unijnym, które nakładają obowiązek m.in. ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku.
Centrum Bioimmobilizacji i Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych znajduje się w strukturach Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Centrum tworzy grupa ekspertów, którzy pracują m.in. nad nowoczesnymi materiałami, technologiami i systemami opakowaniowymi i to właśnie oni przygotują propozycję otoczki dla Grupy Azoty.
Otoczki muszą sprostać głównemu warunkowi- muszą być nieszkodliwe dla środowiska. Co oznacza, że mikroorganizmy żyjące w glebie, będą mogły metabolizować powstałe w wyniku rozkładu substancje małocząsteczkowe. Rozkład otoczki w założeniu ma trwać 48 miesięcy. Testom zostanie poddanych kilka takich materiałów. Wśród nich znajdzie się propozycja wykorzystania kwasu mlekowego. Innym przykładem są materiały w całości pozyskiwane ze środowiska, syntetyzowane przez bakterie. Odmienną grupę stanowią zaś pochodne materiałów celulozowych i skrobiowych, które są wykorzystywane jako produkty odpadowe przemysłu rolno-spożywczego.
Pogram zakłada, że nowe nawozy otoczkowane pojawią się na rynku w 2023 roku a w dalszej perspektywie Grupa Azoty nie wyklucza samodzielnej produkcji otoczek.
Napisz komentarz
Komentarze