Za jakość powietrza, którym oddychamy jesteśmy odpowiedzialni wszyscy. Mieszkańcy palący w piecach, właściciele samochodów, samorządy i firmy przemysłowe.
Wiele emocji w tej kwestii budzi bliskość Zakładów Chemicznych „Police”, które emitują do atmosfery dwutlenek siarki, tlenki azotu, czy pyły fluoru. Przedstawiciel spółki Edward Fudro zapewnia, że od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku zakłady nie zapłaciły żadnych kar za przekroczenie norm środowiskowych a na inwestycje ekologiczne związane ze zmniejszaniem szkodliwych pyłów i gazów, do tej pory spółka wydała sto milionów złotych.
Realizacja inwestycji proekologicznych powinna być nadrzędnym elementem funkcjonowania zdrowego społeczeństwa.
Widok zanieczyszczeń wydobywających się z tych kominów mówi sam za siebie. Za palenie w piecach materiałami nieodpowiednimi, plastikiem, gumą czy płytami pokrytymi nienaturalnym tworzywem grożą kary. Straż miejska apeluje by tego typu sytuacje zgłaszać.
43 kontrole w ciągu kilku miesięcy zakończyły się ukaraniem 9 sprawców mandatami, nawet do 500 złotych. Strażnicy miejscy działają z upoważnienia burmistrza. Takie działania podejmuje coraz więcej miast.
d 2011 roku gmina Police dofinansowuje modernizacje systemów grzewczych w domach, by były bardziej ekologiczne. W 2015 roku przeznaczyła na to 21 tysięcy złotych, a w 2016 roku dwa razy więcej.
Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała raport, w którym wskazuje, że 92 proc. ludzkości na świecie oddycha powietrzem zanieczyszczanym przekraczającym dopuszczalne normy a w 2015 roku zmarło blisko 6 milionów dzieci poniżej 5. roku życia - co czwarte z powodu skażenia środowiska. Główną przyczyną są infekcje układu oddechowego.
W gminie Police w 470 mieszkaniach komunalnych wciąż funkcjonują piece kaflowe. Najwięcej jest ich w starej części Polic, aż 270. W budynkach przy ulicy Bankowej jest ich ponad 90 a w Jasienicy 80. Nie wiadomo ile pieców znajduje się w prywatnych posesjach.
Systemy grzewcze modernizują także polickie spółdzielnie mieszkaniowe. W Chemiku nie ma już mieszkań z piecykami gazowymi lub innymi urządzeniami generującymi spaliny. Ostatnie zlikwidowano w 2015 roku. Druga spółdzielnia Odra podgrzewacze gazowe zlikwidowała przy ulicy Rycerskiej i Kołłątaja. Jednak nadal znajdują się one w budynkach przy ulicy Mieszka I, Wojska Polskiego i Piaskowej.
https://www.youtube.com/watch?v=qQU0rmAVgtc&feature=youtu.be
Napisz komentarz
Komentarze