26 kwietnia 1946 roku. Rozpoczyna się sowiecka okupacja Pölitz. Większość Niemców opuściła rodzinne miasto. "Zachód" stał się ziemiami obiecanymi dla Polaków, którzy na zgliszczach zaczęli budować życie i miasto, polskie miasto- Police.
Zapraszamy do obejrzenia programu dokumentalnego, w którym Pionierzy Police wspominają powojenny obraz miasta i próby jego odbudowy.
Dokument oparty jest na wywiadach z pierwszymi osadnikami miasta. Zarówno z tymi którzy przyjechali tu po 1945, jak i z ludźmi którzy napłynęli do Polic za pracą w Zakładach Chemicznych Police. Obie te odrębne historie wpłynęły na kształt miasta i jego charakter.
W części pierwszej Pionierzy wspominają początek lat powojennych, kiedy na zgliszczach budowano miasto i odradzało się życie społeczne. Wspomnienia dotyczą różnych obszarów. Rozmówcy obrazują widok miasta po 1945, sytuację społeczno-gospodarczą poruszając takie zagadnienia jak: bezpieczeństwo, szkolnictwo, komunikacja, zdrowie, rozrywka, gospodarka, praca, warunki mieszkalne, dostęp do żywności, ludzie, relacje sąsiedzkie.
Rozmówcy opowiadają o zakładach pracy, które już nie istnieją, o codziennym życiu, o budowaniu wszystkiego od nowa, wprowadzają w klimat początków narodzin miasta.
[fvplayer src="http://tvpolice.pl/films/pionierzy1.webm"]
Napisz komentarz
Komentarze