Gmina Police od lat finansuje program darmowych szczepień dla dzieci dwuletnich przeciw pneumokokom i seniorów przeciwko grypie.
Są to jednak szczepienia dobrowolne. W polickiej przychodni przy ulicy Siedleckiej w rejestrach widnieje dwadzieścioro troje dzieci, których rodzice odmawiają szczepień obowiązkowych. To niecałe pół procenta wszystkich dzieci w gminie.
Przeciwnicy szczepień odpierają zarzutu twierdząc, że szczepionki wywołują na przykład autyzm, a rtęć w nich zawarta szkodzi dzieciom.
Głównym celem Europejskiego Tygodnia Szczepień jest podniesienie wiedzy i świadomości na temat korzyści szczepień ochronnych.
Rodzice, którzy uchylają się od obowiązku szczepień obowiązkowych muszą liczyć się z konsekwencjami. Przychodnia rejonowa informuje o takich przypadkach Stacje Sanitarno – Epidemiologiczną, która wzywa opiekunów do natychmiastowego zaszczepienia dziecka.
W 2016 roku wojewoda zachodniopomorski wszczął 126 postępowań w sprawie nieszczepienia dzieci. Najwyższa grzywna wyniosła wówczas 3000 złotych. Mimo to żaden z ukaranych opiekunów nie spełnił obowiązku szczepienia.
W pierwszym kwartale 2017 roku wszczęto postępowanie wobec 57 rodziców. Maksymalna grzywna za uchylanie się od szczepień obowiązkowych może wynieść nawet 10 tysięcy złotych. Zapłacenie jej nie zwalnia z obowiązku zaszczepienia dziecka, a ponowne uchylanie się może skutkować kolejną karą pieniężną. Niezaszczepienie dziecka, to nie jest problem tylko tej rodziny. To przede wszystkim problem społeczny, który może mieć wpływ na całą populację.
https://www.youtube.com/watch?v=djXNWtojRtc&feature=youtu.be
Napisz komentarz
Komentarze