Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 13:52
Reklama dotacje rpo

Niepełnosprawni walczą z barierami

Są różnej płci, w różnym wieku, ale tak samo patrzą na bariery społeczne i architektoniczne. Osoby niepełnosprawne, których w Polsce jest około pięciu milionów wciąż napotykają na przeszkody, nieistotne dla ludzi w pełni zdrowych.

Międzynarodowy Dzień Inwalidów ustanowiony przez Międzynarodową Organizację Pracy ponad pół wieku temu jest okazją by rozmawiać o trudnościach z jakimi na co dzień borykają się osoby niepełnosprawne. Te w podeszłym wieku zrozumienia mogą szukać m.in. w Polskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Polickie koło każdego roku przyłącza się do światowych obchodów i próbuje zwrócić uwagę na niełatwą sytuację osób niepełnosprawnych.

Dzień Inwalidy obchodzony jest w 17 krajach europejskich od 1956 roku. Ustanowiony został po tragicznym wypadku w belgijskiej kopalni, gdzie zginęło 262-óch górników z 12- stu krajów, a część doznała poważnych obrażeń. Zdarzenie to upamiętniane jest każdego roku przez różne organizacje, m.in. przez polickie koło polskiego związku emerytów.

Niepełnosprawni poza fizycznością nie różnią się od ludzi zdrowych. To często osoby wykazujące się imponującą siłą wewnętrzną, mają swoje marzenia, potrzeby i mimo choroby potrafią zachować optymizm. Takim człowiekiem jest chorujący na zanik mięśni Władysław Teluch, który od ponad 20 lat porusza się na wózku inwalidzkim.

Mimo pogody ducha, pewnych trudności nie da się pokonać samemu. Osoby niepełnosprawne wciąż napotykają na bariery architektoniczne. Czasami pokonanie zwykłego krawężnika jest jak zdobycie Mount Everest.

Niepełnosprawność może dotknąć każdego i w każdym wieku, nie wszyscy rodzą się z chorobą. To problem, który dotyczy mniejszości, ale jego waga jest ogromna. Ludzie zdrowi mają wpływ na to jaka będzie jakość życia niepełnosprawnych. Ich choroba jest nieodwracalna a postawę i spojrzenie można zmienić.

https://www.youtube.com/watch?v=fTd5XhfzaZ8&feature=youtu.be


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AparatowyTreść komentarza: Obsługuje W-21 jak i W-107 :) Ujęcie wodneData dodania komentarza: 17.02.2023, 18:57Źródło komentarza: Na terenie Grupy Azoty Police znajdują się pozostałości po Hydrierwerke PölitzAutor komentarza: Krzysztof DżemikTreść komentarza: Nie polecam tej firmy jako pracodawcy.Data dodania komentarza: 10.02.2023, 22:42Źródło komentarza: Grupa Azoty Polyolefins poszukuje pracowników na różne stanowiska produkcyjneAutor komentarza: MamaTreść komentarza: W czasie pandemii żaden pracownik pani Kasi nie stracił pracy? Może dla tego że ciężar utrzymania placówek spadł na rodziców dzieci, którzy zmuszeni byli płacić opłatę stałą za dziecko mimo iż placówka nie świadczyła usługi w ramach zawartej umowy. Rząd pozamykał placówki a koszty ich utrzymania spadły na rodziców. Czy tak powinno funkcjonować sprawne państwo?Data dodania komentarza: 1.09.2022, 11:33Źródło komentarza: Dofinansowanie placówek przedszkolnych i żłobkówAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Głosuję na NellęData dodania komentarza: 26.11.2020, 07:18Źródło komentarza: Nella Mazgiejko będzie reprezentować nasz region w plebiscycie Pokaż TalentAutor komentarza: KozaTreść komentarza: Troszkę źle napisaliście bo nie tylko modelkami były Policzanki Data dodania komentarza: 23.11.2020, 23:29Źródło komentarza: Lokalne firmy stworzą charytatywny kalendarzAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Co ma woda do śmieci ? Bo nie rozumiem ?????Data dodania komentarza: 11.11.2020, 10:57Źródło komentarza: Obawy Policzan w związku z nową metodą naliczania opłat za śmieci
Reklamadotacje rpo
Reklama