Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 20:45
Reklama

Koniec z marnowaniem szczepionek. Jest nowe rozporządzenie

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie dotyczące szczepionek przeciwko COVID-19. Teraz, gdy pojawi się ryzyko niewykorzystania dawki, może otrzymać ją inna osoba.
Koniec z marnowaniem szczepionek. Jest nowe rozporządzenie

Autor: fot. News4Media

Dokument pojawił się we wtorek w godzinach wieczornych. Jego publikację zapowiedział już wcześniej Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera i pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień.

„Te zasady do tej pory były obwarowane nieco mocniejszymi restrykcjami. Teraz je rozluźniamy, bo jesteśmy na tym etapie szczepienia, na którym trzeba odpowiadać na aktualną sytuację, dostosowując się też do aktualnych możliwości, jeśli chodzi o dostęp i liczbę preparatów” – podkreślił Dworczyk.  

Gdy z różnych powodów pacjent nie pojawił się w wyznaczonym terminie na szczepienie, jego dawka przepadała. To powodowało jeszcze większe kolejki w rejestracji. Nowy zapis w rozporządzeniu ma to zmienić: „W sytuacji ryzyka niewykorzystania szczepionki, dopuszcza się szczepienie osób innych niż określone w ust. 1, które ukończyły 18 lat” – czytamy w Dzienniku Ustaw.

Na jakiej zasadzie chętne i pełnoletnie osoby będą kwalifikowane na szczepienie – tego na razie nie wiadomo. Przepis nie precyzuje, czy taki pacjent powinien mieć skierowanie, czy będzie musiał zapisać się na listę rezerwową. Nie ma także wytycznych, jak będzie wyglądało to w punkach szczepień masowych oraz czy powstanie baza punktów z niewykorzystanymi szczepieniami. Planowanie pozostanie więc w gestii szefów placówek. 

Wiadomo natomiast, że z takiego szczepienia będą mogły skorzystać osoby powyżej 18 roku życia, które zadeklarowały chęć zaszczepienia się przeciwko COVID-19 na stronie gov.pl lub zostały zarejestrowane w swojej turze na konkretny termin.

Przypomnijmy, że od 26 kwietnia rusza rejestracja na szczepienia według nowego harmonogramu. Ten przewiduje, że do 9 maja codziennie będą mogły rejestrować się dwa kolejne roczniki, a w dniach od 7 do 9 maja nawet 3 lub 4 roczniki. Tym sposobem za niecałe 3 tygodnie wszyscy dorośli Polacy powinni mieć wystawione już e-skierowania.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AparatowyTreść komentarza: Obsługuje W-21 jak i W-107 :) Ujęcie wodneData dodania komentarza: 17.02.2023, 18:57Źródło komentarza: Na terenie Grupy Azoty Police znajdują się pozostałości po Hydrierwerke PölitzAutor komentarza: Krzysztof DżemikTreść komentarza: Nie polecam tej firmy jako pracodawcy.Data dodania komentarza: 10.02.2023, 22:42Źródło komentarza: Grupa Azoty Polyolefins poszukuje pracowników na różne stanowiska produkcyjneAutor komentarza: MamaTreść komentarza: W czasie pandemii żaden pracownik pani Kasi nie stracił pracy? Może dla tego że ciężar utrzymania placówek spadł na rodziców dzieci, którzy zmuszeni byli płacić opłatę stałą za dziecko mimo iż placówka nie świadczyła usługi w ramach zawartej umowy. Rząd pozamykał placówki a koszty ich utrzymania spadły na rodziców. Czy tak powinno funkcjonować sprawne państwo?Data dodania komentarza: 1.09.2022, 11:33Źródło komentarza: Dofinansowanie placówek przedszkolnych i żłobkówAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Głosuję na NellęData dodania komentarza: 26.11.2020, 07:18Źródło komentarza: Nella Mazgiejko będzie reprezentować nasz region w plebiscycie Pokaż TalentAutor komentarza: KozaTreść komentarza: Troszkę źle napisaliście bo nie tylko modelkami były Policzanki Data dodania komentarza: 23.11.2020, 23:29Źródło komentarza: Lokalne firmy stworzą charytatywny kalendarzAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Co ma woda do śmieci ? Bo nie rozumiem ?????Data dodania komentarza: 11.11.2020, 10:57Źródło komentarza: Obawy Policzan w związku z nową metodą naliczania opłat za śmieci
Reklama
Reklama