Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 23:49
Reklama dotacje rpo

Masz zaległy urlop? Pracodawca może wysłać cię na niego przymusowo

Jeżeli masz zaległy urlop z 2020 roku, pracodawca może udzielić ci go bez twojej zgody i to w terminie, który wybierze sam. To nowe przepisy wynikające z ustawy antycovidowej.
Masz zaległy urlop? Pracodawca może wysłać cię na niego przymusowo

Autor: fot. iStock

Brak możliwości swobodnego i bezpiecznego podróżowania sprawia, że wielu pracowników zatrudnionych na umowę o pracę nie skorzystało z możliwości wypoczynku w 2020 roku. Zgodnie z przepisami, każdy powinien wykorzystać przysługujące mu dni wolne do 31 grudnia. Jeżeli jest to niemożliwe - przechodzą one na następny rok, a 1 stycznia stają się urlopem zaległym. Takowy pracodawca musi przydzielić do 30 września. Wynika to z Kodeksu Pracy:

Art. 168. KP Termin udzielenia niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego

„Urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z art. 163 plan urlopów należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego; nie dotyczy to części urlopu udzielanego zgodnie z art. 1672 urlop wypoczynkowy na żądanie”.

Przepisy KP mówią także o tym, że przełożony kwestie związane z urlopem wypoczynkowym musi uzgodnić z pracownikiem i nie może zmusić go do wzięcia wolnego. Te zasady zmodyfikowane zostały jednak w ustawie antycovidowej:

"W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, pracodawca może udzielić pracownikowi, w terminie przez siebie wskazanym, bez uzyskania zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów, urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych, w wymiarze do 30 dni urlopu, a pracownik jest obowiązany taki urlop wykorzystać".

Przepis ten ma ograniczyć kumulowanie dni wolnych przez zatrudnionych. Za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w miejscu zatrudnienia pracodawca może zastosować wobec niego jedną z kar porządkowych, upomnienie lub naganę. Na podstawie kodeksu może także rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy etatowca, w razie ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AparatowyTreść komentarza: Obsługuje W-21 jak i W-107 :) Ujęcie wodneData dodania komentarza: 17.02.2023, 18:57Źródło komentarza: Na terenie Grupy Azoty Police znajdują się pozostałości po Hydrierwerke PölitzAutor komentarza: Krzysztof DżemikTreść komentarza: Nie polecam tej firmy jako pracodawcy.Data dodania komentarza: 10.02.2023, 22:42Źródło komentarza: Grupa Azoty Polyolefins poszukuje pracowników na różne stanowiska produkcyjneAutor komentarza: MamaTreść komentarza: W czasie pandemii żaden pracownik pani Kasi nie stracił pracy? Może dla tego że ciężar utrzymania placówek spadł na rodziców dzieci, którzy zmuszeni byli płacić opłatę stałą za dziecko mimo iż placówka nie świadczyła usługi w ramach zawartej umowy. Rząd pozamykał placówki a koszty ich utrzymania spadły na rodziców. Czy tak powinno funkcjonować sprawne państwo?Data dodania komentarza: 1.09.2022, 11:33Źródło komentarza: Dofinansowanie placówek przedszkolnych i żłobkówAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Głosuję na NellęData dodania komentarza: 26.11.2020, 07:18Źródło komentarza: Nella Mazgiejko będzie reprezentować nasz region w plebiscycie Pokaż TalentAutor komentarza: KozaTreść komentarza: Troszkę źle napisaliście bo nie tylko modelkami były Policzanki Data dodania komentarza: 23.11.2020, 23:29Źródło komentarza: Lokalne firmy stworzą charytatywny kalendarzAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Co ma woda do śmieci ? Bo nie rozumiem ?????Data dodania komentarza: 11.11.2020, 10:57Źródło komentarza: Obawy Policzan w związku z nową metodą naliczania opłat za śmieci
Reklamadotacje rpo
Reklama