Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 04:03
Reklama dotacje rpo

Rząd przyspiesza luzowanie obostrzeń. Znamy harmonogram

Premier RP Mateusz Morawiecki, ze względu na korzystne dane epidemiologiczne oraz spadającą liczbę zakażeń COVID-19, podjął decyzję o szybszym odmrożeniu gospodarki.
Rząd przyspiesza luzowanie obostrzeń. Znamy harmonogram

Autor: fot. KPRM

"Przyspieszamy otwarcie kin, teatrów, filharmonii o 8 dni - na 21 maja. Tak, żeby w reżimie sanitarnym można było te działy życia społeczno-gospodarczego już uruchamiać" - powiedział Mateusz Morawiecki, Premier RP.

Co i kiedy zostanie otwarte? Poniżej przedstawiamy harmonogram na kolejne dni maja:

15 maja 2021 (sobota)

Zniesiony będzie obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Bez zmian pozostanie jednak nakaz zakrywania nosa i ust w pomieszczeniach zamkniętych, m.in. w transporcie zbiorowym, w sklepach, w kościele, w kinie czy teatrze.

Transport zbiorowy

100 proc. liczby miejsc siedzących lub 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (przy zachowaniu 50 proc. miejsc siedzących niezajętych).

Gastronomia zewnętrzna (na świeżym powietrzu)

Będzie obowiązywał dystans między stolikami (zajęty może być co drugi, a odległość między nimi musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba że oddzieli je przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od poziomu stolika).

Kultura – kina, projekcje filmowe, teatry, opery, filharmonie na świeżym powietrzu

Maksymalnie 50-procentowe obłożenie.

Domy i ośrodki kultury, świetlice, działalność edukacyjna i animacyjna prowadzona przez instytucje kultury na otwartym powietrzu z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Edukacja – szkoły podstawowe i średnie

Nauka hybrydowa dla klas 4-8 szkół podstawowych.
Nauka hybrydowa dla klas 1-4 szkół średnich.
Reżim sanitarny, m.in. wietrzenie sal na przerwach, dezynfekcja placówek w weekendy.

Sport

Obiekty sportowe na świeżym powietrzu – maks. 25 proc. publiczności.
Zajęcia i wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi - limit 150 osób.

21 maja 2021 (piątek)

Kultura – kina, projekcje filmowe, teatry, opery, filharmonie

Maksymalnie 50-procentowe obłożenie.

Reżim sanitarny, m.in. dystans, dezynfekcja rąk, maseczki.

Uczestnicy nie mogą spożywać napojów lub posiłków.

Domy i ośrodki kultury, świetlice, działalność edukacyjna i animacyjna prowadzona przez instytucje kultury w pomieszczeniach wznowienie działalności z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Rozrywka – parki rozrywki na świeżym powietrzu

Maksymalnie 50-procentowe obłożenie.

28 maja 2021 (piątek)

Gastronomia wewnętrzna – w lokalu

Maksymalnie 50-procentowe obłożenie.

Dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika).

Imprezy okolicznościowe w lokalu (m.in. wesela i komunie).

maks. 50 osób (Co ciekawe, do limitu nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19)

Sport – kryte obiekty sportowe, baseny

dla wszystkich
50 proc. obłożenia obiektu (dot. również publiczności, zajęte co drugie miejsce na widowni)

Sport – zajęcia i wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi

limit do 250 osób

Sport – siłownie, kluby fitness, solaria

Limit: 1 osoba na 15m2.

Reżim sanitarny.

29 maja 2021 (sobota)

Edukacja – szkoły podstawowe i średnie

Stacjonarnie wszyscy uczniowie. 

Reżim sanitarny: wietrzenie sal na przerwach, dezynfekcja placówek w weekendy.

Jakie obostrzenia zostały już złagodzone?

Sytuacja epidemiczna w naszym kraju pozwoliła na odejście od regionalizacji. W całej Polsce obowiązują jednolite zasady bezpieczeństwa.

Już teraz możemy korzystać z obiektów sportowych na świeżym powietrzu przy zachowaniu limitu 50 osób. Obiekty kryte są dostępne dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży przy maksymalnie 50 proc. obłożeniu.

W reżimie sanitarnym otworzyły się galerie sztuki i muzea, z limitem 1 osoby na 15 m2. Klienci wrócili do galerii handlowych i sklepów budowlanych, a goście mogą skorzystać z usług hoteli (przy 50 proc. obłożeniu, bez otwartej strefy restauracyjnej). Można również zorganizować spotkania lub uroczystości na zewnątrz dla 25 osób. Do limitu osób w imprezach okolicznościowych nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AparatowyTreść komentarza: Obsługuje W-21 jak i W-107 :) Ujęcie wodneData dodania komentarza: 17.02.2023, 18:57Źródło komentarza: Na terenie Grupy Azoty Police znajdują się pozostałości po Hydrierwerke PölitzAutor komentarza: Krzysztof DżemikTreść komentarza: Nie polecam tej firmy jako pracodawcy.Data dodania komentarza: 10.02.2023, 22:42Źródło komentarza: Grupa Azoty Polyolefins poszukuje pracowników na różne stanowiska produkcyjneAutor komentarza: MamaTreść komentarza: W czasie pandemii żaden pracownik pani Kasi nie stracił pracy? Może dla tego że ciężar utrzymania placówek spadł na rodziców dzieci, którzy zmuszeni byli płacić opłatę stałą za dziecko mimo iż placówka nie świadczyła usługi w ramach zawartej umowy. Rząd pozamykał placówki a koszty ich utrzymania spadły na rodziców. Czy tak powinno funkcjonować sprawne państwo?Data dodania komentarza: 1.09.2022, 11:33Źródło komentarza: Dofinansowanie placówek przedszkolnych i żłobkówAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Głosuję na NellęData dodania komentarza: 26.11.2020, 07:18Źródło komentarza: Nella Mazgiejko będzie reprezentować nasz region w plebiscycie Pokaż TalentAutor komentarza: KozaTreść komentarza: Troszkę źle napisaliście bo nie tylko modelkami były Policzanki Data dodania komentarza: 23.11.2020, 23:29Źródło komentarza: Lokalne firmy stworzą charytatywny kalendarzAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Co ma woda do śmieci ? Bo nie rozumiem ?????Data dodania komentarza: 11.11.2020, 10:57Źródło komentarza: Obawy Policzan w związku z nową metodą naliczania opłat za śmieci
Reklama
Reklama