Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 07:50
Reklama

Czy rower musi ustąpić pierwszeństwa pieszemu? Przypominamy tę i inne zasady

Wiosna za oknem skłania wielu rowerzystów do otarcia z kurzu swoich dwóch kółek. Wybierając się na wycieczkę jednośladem musimy pamiętać, że - podobnie jak inni uczestnicy ruchu - mamy swoje prawa i obowiązki. W ubiegłą środę w wypadku niedaleko Piaseczna zginęła siedmioletnia dziewczynka, która wjechała na rowerze wprost pod samochód. W związku z tym przypominamy zasady, których należy przestrzegać, aby zmniejszyć ryzyko wypadku.
Czy rower musi ustąpić pierwszeństwa pieszemu? Przypominamy tę i inne zasady

Autor: iStock

Kodeks rowerowy

Tak jak w przypadku jazdy samochodem, rowerzystów również obowiązują pewne zasady poruszania się zarówno w ruchu ulicznym jak i po chodnikach:
- obowiązuje ruch prawostronny – na rowerze powinniśmy jechać blisko prawej krawędzi jezdni,
- jeśli do dyspozycji jest droga rowerowa, jesteśmy zobowiązani z niej korzystać,
- w przeciwnym wypadku należy poruszać się ulicą lub poboczem. Z tego obowiązku zwalniają nas tylko poruszanie się rowerem wraz z dzieckiem do 10 roku życia; niebezpieczne warunki atmosferyczne (np. gołoledź) oraz chodnik szerszy niż 2 metry przy drodze, na której dozwolony jest ruch samochodów z prędkością wyższą niż 50 km/h,
- każdy manewr powinniśmy sygnalizować z wyprzedzeniem, aby dać kierowcom czas na reakcję,
- nie jest zakazane zjeżdżanie bezpośrednio ze ścieżki rowerowej na jezdnię, jeżeli pozwala na to infrastruktura,
- na przejściu dla pieszych konieczne jest zejście z roweru, jeśli nie przebiega przez nie ścieżka rowerowa,
- nie jest zabronione przejeżdżanie pomiędzy autami stojącymi w korku, trzeba jedynie zachować większą ostrożność,
- pod prąd na drodze jednokierunkowej możemy jechać jedynie po dedykowanym kontrapasie lub jeśli zezwala na to dopisek „nie dotyczy rowerów” pod znakiem zakazu wjazdu,
- jeżeli na ścieżce rowerowej umiejscowiono pasy, rowerzysta zobowiązany jest do ustąpienia pierwszeństwa pieszym.

Jak na drodze powinni zachować się rowerzyści jadący w kolumnie?

- Dopuszcza się poruszanie maksymalnie piętnastu rowerzystów w jednej kolumnie, przy czym pomiędzy kolumnami musi być odstęp nie mniejszy niż 200 metrów – wyjaśnia nam Jakub Sawicki, rzecznik policji w Elblągu.
Jeśli jedziemy samochodem, musimy zachować co najmniej metrowy odstęp od wyprzedzanych rowerów. Do wykonywania manewru można przystąpić, kiedy pozwala na to oznakowanie i ogólne przepisy, oraz po indywidualnej ocenie, czy jesteśmy w stanie wykonać go w sposób bezpieczny dla wszystkich uczestników ruchu.

Techniczne przygotowanie do jazdy

- Zgodnie z ustawą rower oraz wózek rowerowy powinny być wyposażone z przodu w minimum jedno światło barwy białej lub żółtej. Ponadto z tyłu pojazdu należy umieścić co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz nie mniej niż jedno światło pozycyjne barwy czerwonej – opisuje wymogi dotyczące oświetlenia roweru Jakub Sawicki.

Należy też pamiętać, że pojazd musi posiadać przynamniej jeden sprawny hamulec oraz dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy. W Polsce nie jest wymagane posiadanie kasku. Warto jednak zaopatrzyć się w niego dobrowolnie, ponieważ każdy wypadek może skończyć się urazem głowy. Im lepiej chroniona, tym mniejsze będzie ryzyko poważnego uszczerbku na zdrowiu. Podobnie jest z kamizelką odblaskową – przepisy nie wymagają jej posiadania, ale w ciemności może uratować nam życie.

Przegląd roweru

O ile samochody objęte są obowiązkiem regularnego wykonywania przeglądów technicznych, rowerem możemy poruszać się bez względu na to, w jakim jest stanie. Jeśli jednak nasze własne bezpieczeństwo nie jest nam obojętne, warto przynajmniej raz w roku pojawić się z jednośladem w serwisie i sprawdzić, czy wszystkie elementy konstrukcyjne działają zgodnie z założeniem. Podstawowy przegląd to wydatek w granicach 100 – 200 zł.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AparatowyTreść komentarza: Obsługuje W-21 jak i W-107 :) Ujęcie wodneData dodania komentarza: 17.02.2023, 18:57Źródło komentarza: Na terenie Grupy Azoty Police znajdują się pozostałości po Hydrierwerke PölitzAutor komentarza: Krzysztof DżemikTreść komentarza: Nie polecam tej firmy jako pracodawcy.Data dodania komentarza: 10.02.2023, 22:42Źródło komentarza: Grupa Azoty Polyolefins poszukuje pracowników na różne stanowiska produkcyjneAutor komentarza: MamaTreść komentarza: W czasie pandemii żaden pracownik pani Kasi nie stracił pracy? Może dla tego że ciężar utrzymania placówek spadł na rodziców dzieci, którzy zmuszeni byli płacić opłatę stałą za dziecko mimo iż placówka nie świadczyła usługi w ramach zawartej umowy. Rząd pozamykał placówki a koszty ich utrzymania spadły na rodziców. Czy tak powinno funkcjonować sprawne państwo?Data dodania komentarza: 1.09.2022, 11:33Źródło komentarza: Dofinansowanie placówek przedszkolnych i żłobkówAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Głosuję na NellęData dodania komentarza: 26.11.2020, 07:18Źródło komentarza: Nella Mazgiejko będzie reprezentować nasz region w plebiscycie Pokaż TalentAutor komentarza: KozaTreść komentarza: Troszkę źle napisaliście bo nie tylko modelkami były Policzanki Data dodania komentarza: 23.11.2020, 23:29Źródło komentarza: Lokalne firmy stworzą charytatywny kalendarzAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Co ma woda do śmieci ? Bo nie rozumiem ?????Data dodania komentarza: 11.11.2020, 10:57Źródło komentarza: Obawy Policzan w związku z nową metodą naliczania opłat za śmieci
Reklama
Reklama