Ponad setka osób przybyła do systemu gospodarki odpadami w wyniku wspólnych działań: gminy zarządców i strażników miejskich. To duży krok do przodu bowiem za uchylających się płacili wszyscy podatnicy.
W wyniku podjętych działań od początku maja do końca czerwca 2017 do systemu przybyły 124 osoby. Minął kolejny miesiąc i zgłaszają się kolejne. Straż Miejska codziennie odwiedza wskazane przez gminę lokale by zweryfikować liczbę mieszkańców podaną w deklaracji.
Statystyczny Polak zużywa miesięcznie średnio 4 i 5 dziesiątych metra sześciennego wody. W gminie Police rekordziści zużywają nawet dziewięciokrotnie więcej, dlatego strażnicy miejscy z polecenia gminy pukają do drzwi by ponadnormatywne zużycie wyjaśnić.
Strażnicy informują o konieczności uaktualniania deklaracji. Mieszkańcy tłumaczą, że nie wiedzieli albo zapomnieli zgłosić, na przykład nowonarodzonego dziecka. Teraz zapominalskim, dzięki informacji z urzędu stanu cywilnego wysyłane jest przypomnienie by deklaracje uzupełnić. Są jednak tacy, którzy świadomie zaniżają liczbę osób w mieszkaniu i z różnych powodów uchylają się od wyjaśnienia ponadnormatywnego zużycia.
Wspólne działania straży miejskiej, gminy, spółdzielni, zgkim-u i urzędu stanu cywilnego mają realny wpływ na uszczelnianie, funkcjonującego od niedawna bo od 2014 roku systemu gospodarki odpadami.
Napisz komentarz
Komentarze