Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 16:24
Reklama

Gunica bez tlenu

Ulewne deszcze, wody stojące na łąkach i rozlewiskach a także prace konserwacyjne rowów melioracyjnych w gminie Dobra stały się przyczyną zanieczyszczenia Gunicy. Rzeka została pozbawiona tlenu w wyniku czego życie zwierząt wodnych stało się zagrożone.

We wtorek drugiego sierpnia wędkarz z koła PZW Chemik zauważył, że woda w Gunicy przybrała ciemno-brunatny kolor. Po niedługim czasie zaczęła także

nieprzyjemnie pachnieć. Po pomiarach ichtiologicznych okazało się, że wskaźnik tlenu w wodzie spadł poniżej 2 mg na litr a na powierzchnię wody zaczęły wypływać ryby. W pierwszej kolejności poinformowano Urząd Miejski w Policach.

O tej sytuacji został poinformowany także Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. W piątek czwartego sierpnia pracownicy WIOŚu pobrali próby- dwie z Gunicy i jedną z Małej Gunicy.

Wstępna analiza wyników badań za winowajcę przede wszystkim wskazuje wodę zgromadzoną na rozlewiskach i polach, która po udrożnieniu rowów w gminie Dobra wpłynęła do Małej Gunicy.

Do tej pory wędkarze uważali Gunicę za dobre miejsce do połowów. Można tu było spotkać m.in. jazie, pstrągi, szczupaki czy bolenie. Z powodu przyduchy bardzo ucierpiał zbiornik techniczny, gdzie koło wędkarskie Chemik prowadzi gospodarkę wędkarsko-rybacką, a z którego korzysta Grupa Azoty Police. Straty w rybach wędkarze szacują tu nawet na setki kilogramów.

Grupa Azoty Police potwierdza niezdatność wody w obecnym stanie. W odpowiedzi mailowej rzecznik prasowa spółki Ewa Pruffer informuje:

" (...) Zbiornik retencyjny jest zbiornikiem przepływowym zasilanym na bieżąco z rzeki Gunicy. Naturalne jego oczyszczenie nastąpi po napływie czystej wody Gunicy, po ustaniu zanieczyszczenia. W celu przyśpieszenia procesu samooczyszczania zbiornika Spółka podjęła stosowne działania (...)"

Gunica ma kilku zarządców. Każdy z nich zobowiązał się posprzątać śnięte ryby. Z podobnym problemem, w tym samym czasie spotkali się mieszkańcy okolic Stargardu i gminy Karnice. Rozwiązaniem, które pomogłoby w ograniczeniu przepływu podobnych zanieczyszczeń do Gunicy w przyszłości jest poprawa stanu rowów melioracyjnych, tak by woda opadowa na bieżąco spływała z łąk do rzeki.

https://www.youtube.com/watch?v=JmlXtyUL-s0&feature=youtu.be  

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AparatowyTreść komentarza: Obsługuje W-21 jak i W-107 :) Ujęcie wodneData dodania komentarza: 17.02.2023, 18:57Źródło komentarza: Na terenie Grupy Azoty Police znajdują się pozostałości po Hydrierwerke PölitzAutor komentarza: Krzysztof DżemikTreść komentarza: Nie polecam tej firmy jako pracodawcy.Data dodania komentarza: 10.02.2023, 22:42Źródło komentarza: Grupa Azoty Polyolefins poszukuje pracowników na różne stanowiska produkcyjneAutor komentarza: MamaTreść komentarza: W czasie pandemii żaden pracownik pani Kasi nie stracił pracy? Może dla tego że ciężar utrzymania placówek spadł na rodziców dzieci, którzy zmuszeni byli płacić opłatę stałą za dziecko mimo iż placówka nie świadczyła usługi w ramach zawartej umowy. Rząd pozamykał placówki a koszty ich utrzymania spadły na rodziców. Czy tak powinno funkcjonować sprawne państwo?Data dodania komentarza: 1.09.2022, 11:33Źródło komentarza: Dofinansowanie placówek przedszkolnych i żłobkówAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Głosuję na NellęData dodania komentarza: 26.11.2020, 07:18Źródło komentarza: Nella Mazgiejko będzie reprezentować nasz region w plebiscycie Pokaż TalentAutor komentarza: KozaTreść komentarza: Troszkę źle napisaliście bo nie tylko modelkami były Policzanki Data dodania komentarza: 23.11.2020, 23:29Źródło komentarza: Lokalne firmy stworzą charytatywny kalendarzAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Co ma woda do śmieci ? Bo nie rozumiem ?????Data dodania komentarza: 11.11.2020, 10:57Źródło komentarza: Obawy Policzan w związku z nową metodą naliczania opłat za śmieci
Reklamadotacje rpo
Reklama