Ulewne deszcze, wody stojące na łąkach i rozlewiskach a także prace konserwacyjne rowów melioracyjnych w gminie Dobra stały się przyczyną zanieczyszczenia Gunicy. Rzeka została pozbawiona tlenu w wyniku czego życie zwierząt wodnych stało się zagrożone.
We wtorek drugiego sierpnia wędkarz z koła PZW Chemik zauważył, że woda w Gunicy przybrała ciemno-brunatny kolor. Po niedługim czasie zaczęła także
nieprzyjemnie pachnieć. Po pomiarach ichtiologicznych okazało się, że wskaźnik tlenu w wodzie spadł poniżej 2 mg na litr a na powierzchnię wody zaczęły wypływać ryby. W pierwszej kolejności poinformowano Urząd Miejski w Policach.
O tej sytuacji został poinformowany także Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. W piątek czwartego sierpnia pracownicy WIOŚu pobrali próby- dwie z Gunicy i jedną z Małej Gunicy.
Wstępna analiza wyników badań za winowajcę przede wszystkim wskazuje wodę zgromadzoną na rozlewiskach i polach, która po udrożnieniu rowów w gminie Dobra wpłynęła do Małej Gunicy.
Do tej pory wędkarze uważali Gunicę za dobre miejsce do połowów. Można tu było spotkać m.in. jazie, pstrągi, szczupaki czy bolenie. Z powodu przyduchy bardzo ucierpiał zbiornik techniczny, gdzie koło wędkarskie Chemik prowadzi gospodarkę wędkarsko-rybacką, a z którego korzysta Grupa Azoty Police. Straty w rybach wędkarze szacują tu nawet na setki kilogramów.
Grupa Azoty Police potwierdza niezdatność wody w obecnym stanie. W odpowiedzi mailowej rzecznik prasowa spółki Ewa Pruffer informuje:
" (...) Zbiornik retencyjny jest zbiornikiem przepływowym zasilanym na bieżąco z rzeki Gunicy. Naturalne jego oczyszczenie nastąpi po napływie czystej wody Gunicy, po ustaniu zanieczyszczenia. W celu przyśpieszenia procesu samooczyszczania zbiornika Spółka podjęła stosowne działania (...)"
Gunica ma kilku zarządców. Każdy z nich zobowiązał się posprzątać śnięte ryby. Z podobnym problemem, w tym samym czasie spotkali się mieszkańcy okolic Stargardu i gminy Karnice. Rozwiązaniem, które pomogłoby w ograniczeniu przepływu podobnych zanieczyszczeń do Gunicy w przyszłości jest poprawa stanu rowów melioracyjnych, tak by woda opadowa na bieżąco spływała z łąk do rzeki.
https://www.youtube.com/watch?v=JmlXtyUL-s0&feature=youtu.be
Napisz komentarz
Komentarze