Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 12:46
Reklama

Naturalne opryski do ogrodu. Jak zapobiegać szkodnikom?

Masz problem ze szkodnikami w swoim ogrodzie? Możesz pozbyć się ich bez trującej chemii. Te 3 przepisy na naturalne preparaty mogą cię zaskoczyć.
Naturalne opryski do ogrodu. Jak zapobiegać szkodnikom?

Autor: fot. iStock

Latem w naszym ogródku wszystko kwitnie. Niestety piękny wygląd naszych roślin mogą popsuć szkodniki oraz różnego rodzaju choroby. Można się ich pozbyć w naturalny i tani sposób. To szczególnie ważne w przypadku roślin jadalnych oraz owoców czy warzyw. Te trafiają później na nasze stoły, dlatego nie warto opryskiwać ich nadmiernie chemią. Takie ekologiczne preparaty znajdziemy w specjalistycznych sklepach ogrodniczych, ale możemy je również wykonać sami we własnym domu.


Wyciąg z czosnku

ZASTOSOWANIE:

Na mszyce, mączliki i przędziorki, choroby bakteryjne i grzybowe.

WYKONANIE:

Około 200 g czosnku drobno siekamy, a następnie zalewamy 10 litrami wody. Mieszamy i odstawiamy na 24 godziny. Po tym czasie przecedzamy przez sitko, aby czosnek nie zapchał naszego opryskiwacza. Wyciąg jest gotowy do użycia. Rośliny opryskujemy obficie z każdej strony, a zabieg powtarzamy kilkakrotnie.


Preparat z mniszka lekarskiego

ZASTOSOWANIE:

Na mszyce, miodówki, przędziorki, wciornastki.

WYKONANIE:

Około 40 g mniszka lekarskiego (w całości: z liśćmi, łodygami i korzeniami) zalewamy 10 litrami wody deszczowej i odstawiamy na kilka godzin. Następnie przecedzamy preparat przez sitko i opryskujemy nasze rośliny. Możemy stosować go zarówno na rośliny ozdobne jak i jadalne, np. drzewka owocowe.


Roztwór z szarego mydła

ZASTOSOWANIE:

Na mszyce, przędziorki, choroby grzybowe i pleśnie (dodatkowo roztwór z szarego mydła możemy zastosować do mycia i dezynfekowania narzędzi ogrodniczych).

WYKONANIE:

Z szarego mydła wykonujemy roztwór, o stężeniu 1-3 %, czyli preparat z 10-30 g mydła na 1 litr wody. Kostka ma najczęściej 200 g, więc jedna sztuka wystarczy na 10-litrowe wiaderko . Mydło ścieramy na tarce lub rozdrabniamy np. za pomocą noża, aby przyspieszyć jego rozpuszczanie. Możemy zastosować także nieco cieplejszą, ale nie gorącą wodę, np. nagrzaną przez słońce deszczówkę. Tak przygotowanym roztworem opryskujemy nasze rośliny.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AparatowyTreść komentarza: Obsługuje W-21 jak i W-107 :) Ujęcie wodneData dodania komentarza: 17.02.2023, 18:57Źródło komentarza: Na terenie Grupy Azoty Police znajdują się pozostałości po Hydrierwerke PölitzAutor komentarza: Krzysztof DżemikTreść komentarza: Nie polecam tej firmy jako pracodawcy.Data dodania komentarza: 10.02.2023, 22:42Źródło komentarza: Grupa Azoty Polyolefins poszukuje pracowników na różne stanowiska produkcyjneAutor komentarza: MamaTreść komentarza: W czasie pandemii żaden pracownik pani Kasi nie stracił pracy? Może dla tego że ciężar utrzymania placówek spadł na rodziców dzieci, którzy zmuszeni byli płacić opłatę stałą za dziecko mimo iż placówka nie świadczyła usługi w ramach zawartej umowy. Rząd pozamykał placówki a koszty ich utrzymania spadły na rodziców. Czy tak powinno funkcjonować sprawne państwo?Data dodania komentarza: 1.09.2022, 11:33Źródło komentarza: Dofinansowanie placówek przedszkolnych i żłobkówAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Głosuję na NellęData dodania komentarza: 26.11.2020, 07:18Źródło komentarza: Nella Mazgiejko będzie reprezentować nasz region w plebiscycie Pokaż TalentAutor komentarza: KozaTreść komentarza: Troszkę źle napisaliście bo nie tylko modelkami były Policzanki Data dodania komentarza: 23.11.2020, 23:29Źródło komentarza: Lokalne firmy stworzą charytatywny kalendarzAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Co ma woda do śmieci ? Bo nie rozumiem ?????Data dodania komentarza: 11.11.2020, 10:57Źródło komentarza: Obawy Policzan w związku z nową metodą naliczania opłat za śmieci
Reklamadotacje rpo
Reklama