Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 01:01
Reklama dotacje rpo

Nietypowe przepisy na domowe frytki - masło, cynamon lub parmezan

Chcesz zaimponować swoim znajomym? Przy okazji następnego spotkania zaserwuj im domowe frytki. Ale żeby nadać charakteru tej popularnej przekąsce, sięgnij po nasze nietypowe przepisy. Świetnie sprawdzą się również jako dodatek do grilla lub substytut gotowanych ziemniaków.
Nietypowe przepisy na domowe frytki - masło, cynamon lub parmezan

Autor: iStock

Skąd się wzięły frytki?

Ojczyzną frytek jest Belgia. Historia złotego przysmaku jest zaskakująca, bo powstała z potrzeby mieszkańców niewielkiego miasteczka Dinant. W XVIII w. przysmakiem w tamtejszych okolicach były rybki smażone na rozgrzanym oleju. Niestety pewnego dnia rzeka zamarzła, a ludzie zmuszeni do poszukiwania nowego, głównego źródła pożywienia, zaczęli wrzucać do gorącego tłuszczu pokrojone ziemniaki. Nie potrzebowali wiele czasu, aby przekształcić swój wynalazek w nową, kulinarną modę, która szybko rozprzestrzeniła się we wszystkich kierunkach świata i trwa do dziś.

Tradycyjna receptura

Belgowie słyną z dbałości o pielęgnację tradycji związanej z klasycznymi frytkami. Przed podaniem złocistych słupków, dwukrotnie zapewniają im „kąpiel” w rozgrzanym oleju, aby mieć pewność, że będą soczyste i chrupiące. W Polsce przykłada się do tego mniejszą wagę, jednak jest to potrawa niezwykle popularna zarówno w domach, jak i restauracjach oraz barach szybkiej obsługi. Można podawać je do burgerów, mięs, obiadów oraz jako samodzielne danie. Aby nadać mu wyjątkowego charakteru, warto pozwolić sobie na kulinarne eksperymenty. Przygotowaliśmy kilka nietypowych przepisów:

FRYTKI Z MASŁEM I ROZMARYNEM

Składniki:

 - 4 średnie, obrane ziemniaki pokrojone w słupki lub talarki,
- sól,
- oliwa z oliwek,
- 2 łyżki masła,
- 1 łyżka rozmarynu.

Przygotowanie:

1. Pokrojone ziemniaki natrzeć cienką warstwą oliwy i umieścić w folii do pieczenia zawiązanej z jednej strony.

2. Zawiązać folię i piec ziemniaki w piekarniku rozgrzanym do 200 st. C. przez ok. 15 minut. Pod koniec pieczenia rozciąć folię i dopiekać frytki, aż się zarumienią i nabiorą chrupkości.

3. Podawać przyprawione solą do smaku, obsypane rozmarynem. Pomiędzy upieczone ziemniaki należy włożyć niewielkie kawałki masła, które rozpuści się i rozleje po przekąsce, nadając jej delikatnego, subtelnego smaku.  

FRYTKI Z BATATÓW Z CYNAMONEM I ZIOŁAMI PROWANSALSKIMI

Składniki:

- dwa duże bataty obrane ze skóry i pokrojone w słupki lub talarki,
- płaska łyżeczka suszonych ziół prowansalskich,
- dwie szczypty cynamonu,
- dwie łyżki oliwy z oliwek.

Przygotowanie:

1. Wszystkie składniki wymieszać w folii do pieczenia, aby równomiernie się rozprowadziły i zawiązać ją.

2. Piec przez ok. 15 minut w piekarniku rozgrzanym do 200 st. C. Pod koniec pieczenia rozciąć folię i dopiec do momentu, aż frytki zarumienią się i nabiorą chrupkości.

FRYTKI ZE ŚWIEŻYM CZOSNKIEM, ZIOŁAMI I PARMEZANEM

Składniki:

- trzy średnie, obrane ziemniaki pokrojone w słupki lub talarki,
- oliwa z oliwek,
- dwa ząbki czosnku,
- ulubiona mieszanka suszonych ziół,
- garść startego parmezanu,
- sól.

Przygotowanie:

1. Ziemniaki natłuścić oliwą z oliwek i umieścić w folii do pieczenia.

2. Dodać przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku, łyżkę ziół i dokładnie wymieszać, aby równomiernie się rozprowadziły. Zawiązać folię.

3. Zapiekać w piekarniku rozgrzanym do 200 st. C. przez ok. 15 minut. Przed końcem pieczenia rozciąć folię i pozwolić odparować wilgoci, aby frytki mogły zarumienić się i nabrać chrupiącej postaci.

4. Przed podaniem posolić frytki i posypać równomiernie parmezanem.

W wersji eco można mieszać składniki w plastikowym pudełku lub wysokiej misce, które bez problemu umyjemy później w zmywarce. Do pieczenia warto wówczas wykorzystać szklane naczynie żaroodporne z przykryciem.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AparatowyTreść komentarza: Obsługuje W-21 jak i W-107 :) Ujęcie wodneData dodania komentarza: 17.02.2023, 18:57Źródło komentarza: Na terenie Grupy Azoty Police znajdują się pozostałości po Hydrierwerke PölitzAutor komentarza: Krzysztof DżemikTreść komentarza: Nie polecam tej firmy jako pracodawcy.Data dodania komentarza: 10.02.2023, 22:42Źródło komentarza: Grupa Azoty Polyolefins poszukuje pracowników na różne stanowiska produkcyjneAutor komentarza: MamaTreść komentarza: W czasie pandemii żaden pracownik pani Kasi nie stracił pracy? Może dla tego że ciężar utrzymania placówek spadł na rodziców dzieci, którzy zmuszeni byli płacić opłatę stałą za dziecko mimo iż placówka nie świadczyła usługi w ramach zawartej umowy. Rząd pozamykał placówki a koszty ich utrzymania spadły na rodziców. Czy tak powinno funkcjonować sprawne państwo?Data dodania komentarza: 1.09.2022, 11:33Źródło komentarza: Dofinansowanie placówek przedszkolnych i żłobkówAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Głosuję na NellęData dodania komentarza: 26.11.2020, 07:18Źródło komentarza: Nella Mazgiejko będzie reprezentować nasz region w plebiscycie Pokaż TalentAutor komentarza: KozaTreść komentarza: Troszkę źle napisaliście bo nie tylko modelkami były Policzanki Data dodania komentarza: 23.11.2020, 23:29Źródło komentarza: Lokalne firmy stworzą charytatywny kalendarzAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Co ma woda do śmieci ? Bo nie rozumiem ?????Data dodania komentarza: 11.11.2020, 10:57Źródło komentarza: Obawy Policzan w związku z nową metodą naliczania opłat za śmieci
Reklamadotacje rpo
Reklama