Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 16:40
Reklama dotacje rpo

Dziś niebo zatańczy. Sprawdź, jak obejrzeć deszcz meteorów

Spadające gwiazdy spełniające życzenia to sentymentalne wspomnienie z dzieciństwa. Nie udowodniono ich magicznej mocy, ale z pewnością jest to zjawisko warte zobaczenia. Najbliższy taki spektakl rozegra się dzisiejszej nocy. Podpowiadamy, skąd najlepiej je obserwować i kiedy osiągną maksimum aktywności.
Dziś niebo zatańczy. Sprawdź, jak obejrzeć deszcz meteorów

Autor: iStock

Czym są Perseidy?

Jest to po prostu rój meteorów. Ziemia przedziera się przez pył, który pozostawiła po sobie przelatująca w pobliżu kometa. Niewielkie elementy wpadające do atmosfery przypominają krótkie błyski. Zjawisko obserwowane z naszej planety może sprawiać wrażenie „spadających gwiazd”, jednak w rzeczywistości są to meteoroidy, czyli okruchy skalne.

Kiedy możemy je zaobserwować?

Spektakl trwa od 17 lipca, jednak jego kumulacja występuje w nocy z 12 na 13 sierpnia. Wtedy do atmosfery wpada nawet kilkadziesiąt meteoroidów jednocześnie, dzięki czemu zjawisko jest wyjątkowo widoczne i spektakularne. Dzisiejszego wieczoru największą aktywność „spadających gwiazd” prognozuje się pomiędzy godziną 21 a północą, jednak ze względu na położenie naszego kraju, w Polsce najlepszy efekt zobaczymy w drugiej połowie nocy.

Jak przygotować się do obserwacji?

Obserwowanie Perseidów nie wymaga użycia sprzętu ani specjalnego przygotowania. Wystarczy poszukać w swojej okolicy miejsca, które leży jak najdalej od sztucznego, miejskiego oświetlenia. Im ciemniejsze jest niebo, tym lepsza będzie widoczność. Doskonała będzie łąka, puste pole wśród wiejskich terenów lub inny, niezabudowany teren. Na czas podziwiania zjawiska warto zrezygnować z używania smartfona, którego światło zaburza adaptację wzroku do ciemności.

Z pomocą przyjdzie internet

Osoby, które nie mają możliwości obserwowania zjawiska bezpośrednio na łonie natury lub plany pokrzyżuje im zachmurzone niebo, mogą obejrzeć transmisję online podniebnego spektaklu pod tym adresem. W Polsce widoczność będzie dobra dla większości regionów, choć nieco więcej chmur pojawi się w okolicach Szczecina, Poznania i Wrocławia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AparatowyTreść komentarza: Obsługuje W-21 jak i W-107 :) Ujęcie wodneData dodania komentarza: 17.02.2023, 18:57Źródło komentarza: Na terenie Grupy Azoty Police znajdują się pozostałości po Hydrierwerke PölitzAutor komentarza: Krzysztof DżemikTreść komentarza: Nie polecam tej firmy jako pracodawcy.Data dodania komentarza: 10.02.2023, 22:42Źródło komentarza: Grupa Azoty Polyolefins poszukuje pracowników na różne stanowiska produkcyjneAutor komentarza: MamaTreść komentarza: W czasie pandemii żaden pracownik pani Kasi nie stracił pracy? Może dla tego że ciężar utrzymania placówek spadł na rodziców dzieci, którzy zmuszeni byli płacić opłatę stałą za dziecko mimo iż placówka nie świadczyła usługi w ramach zawartej umowy. Rząd pozamykał placówki a koszty ich utrzymania spadły na rodziców. Czy tak powinno funkcjonować sprawne państwo?Data dodania komentarza: 1.09.2022, 11:33Źródło komentarza: Dofinansowanie placówek przedszkolnych i żłobkówAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Głosuję na NellęData dodania komentarza: 26.11.2020, 07:18Źródło komentarza: Nella Mazgiejko będzie reprezentować nasz region w plebiscycie Pokaż TalentAutor komentarza: KozaTreść komentarza: Troszkę źle napisaliście bo nie tylko modelkami były Policzanki Data dodania komentarza: 23.11.2020, 23:29Źródło komentarza: Lokalne firmy stworzą charytatywny kalendarzAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Co ma woda do śmieci ? Bo nie rozumiem ?????Data dodania komentarza: 11.11.2020, 10:57Źródło komentarza: Obawy Policzan w związku z nową metodą naliczania opłat za śmieci
Reklama
Reklama