Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 08:30
Reklama dotacje rpo

Czy Polacy chcą powrotu niedziel handlowych? Wskazanie jest jasne

W sejmie jest już projekt prawa, zaostrzającego przepisy dotyczące handlu w niedziele. Są też głosy sprzeciwu. A co o tym wszystkim sądzą Polacy?
Czy Polacy chcą powrotu niedziel handlowych? Wskazanie jest jasne

Autor: iStock

Projekt nowelizacji ustawy regulującej działalność sklepów w niedziele handlowe przygotowali posłowie PiS. Politycy chcą, żeby w dni wolne od zakupów mogły działać właściwie tylko sklepy rodzinne, a sieci omijające obecne zakazy zaprzestały takiej działalności. Korzystają one teraz z furtki prawnej i oferują usługi pocztowe. Posłowie zamierzają uściślić przepisy, wskazując, że w takich placówkach działalność pocztowa musi być dominująca.

Są też przeciwnicy obowiązkowego zamykania sklepów w niedzielę. Niedawno Konfederacja Pracodawców Lewiatan przegrała sprawę przed Trybunałem Konstytucyjnym, który orzekł, że przepisy regulujące tę kwestię są zgodne z ustawą zasadniczą. „Zaskakuje nas, że TK uznał za zgodne z konstytucją zarzuty dotyczące złego stanowienia prawa (np. rażąco krótkie vacatio legis), a nie podjął się merytorycznego rozstrzygnięcia kluczowych elementów naszego wniosku. Natomiast dobrze się stało, że droga do zniesienia zakazu handlu w niedziele wciąż pozostaje otwarta.” – komentował Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Tymczasem z badania ARC Rynek i Opinia wynika, że Polacy oceniają zakaz jako uciążliwy, ale pozytywy dla pracowników. Jednocześnie równo 50% zapytanych o zdanie chciałaby powrotu niedziel handlowych, choć w różnych wariantach. „Co czwarty Polak chciałby, aby dwie niedziele w miesiącu były handlowe. Takie rozwiązanie wydaje się optymalne. Konsumenci rozumieją, że zakaz handlu w niedzielę to gwarancja dla pracowników sklepów choćby jednego dnia wolnego.” – mówi Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia cytowany przez „Rzeczpospolitą”. Fachowcy zaznaczają, że zamknięte w niedzielę sklepy, to ograniczenie możliwości dodatkowej pracy zarobkowej, np. dla studentów. Zdecydowanie za utrzymaniem ograniczeń jest 36 proc. respondentów, a 14 proc. nie ma zdania.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AparatowyTreść komentarza: Obsługuje W-21 jak i W-107 :) Ujęcie wodneData dodania komentarza: 17.02.2023, 18:57Źródło komentarza: Na terenie Grupy Azoty Police znajdują się pozostałości po Hydrierwerke PölitzAutor komentarza: Krzysztof DżemikTreść komentarza: Nie polecam tej firmy jako pracodawcy.Data dodania komentarza: 10.02.2023, 22:42Źródło komentarza: Grupa Azoty Polyolefins poszukuje pracowników na różne stanowiska produkcyjneAutor komentarza: MamaTreść komentarza: W czasie pandemii żaden pracownik pani Kasi nie stracił pracy? Może dla tego że ciężar utrzymania placówek spadł na rodziców dzieci, którzy zmuszeni byli płacić opłatę stałą za dziecko mimo iż placówka nie świadczyła usługi w ramach zawartej umowy. Rząd pozamykał placówki a koszty ich utrzymania spadły na rodziców. Czy tak powinno funkcjonować sprawne państwo?Data dodania komentarza: 1.09.2022, 11:33Źródło komentarza: Dofinansowanie placówek przedszkolnych i żłobkówAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Głosuję na NellęData dodania komentarza: 26.11.2020, 07:18Źródło komentarza: Nella Mazgiejko będzie reprezentować nasz region w plebiscycie Pokaż TalentAutor komentarza: KozaTreść komentarza: Troszkę źle napisaliście bo nie tylko modelkami były Policzanki Data dodania komentarza: 23.11.2020, 23:29Źródło komentarza: Lokalne firmy stworzą charytatywny kalendarzAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Co ma woda do śmieci ? Bo nie rozumiem ?????Data dodania komentarza: 11.11.2020, 10:57Źródło komentarza: Obawy Policzan w związku z nową metodą naliczania opłat za śmieci
Reklamadotacje rpo
Reklama