Mogą więcej
Wraz z początkiem lata, farmaceuci uzyskali nowe uprawnienia związane z pandemią. Po przejściu specjalnego szkolenia, upoważnieni są do wykonywania szczepień przeciwko COVID-19. Zamysłem w poszerzaniu kompetencji aptekarzy było ułatwienie pacjentom skorzystania z możliwości przyjęcia preparatu przeciwwirusowego, aby przybliżyć perspektywę uzyskania powszechnej odporności Polaków. Teraz specjalistom od leków dojdą kolejne obowiązki. Wszystko w trosce o dobro pacjenta i sprawniejszą opiekę nad nim.
Będą rozmawiać z klientami
Ministerstwo zdrowia uruchomiło program pilotażowy przeglądu lekowego, który skierowany będzie głównie do seniorów. Według raportu zespołu ds. opieki farmaceutycznej przy Naczelnej Izbie Aptekarskiej, 90 proc. z badanych pacjentów powyżej 65 r.ż. miało problem z właściwym przyjmowaniem leków. Ponad połowa starszych osób zażywała niewłaściwy lek lub dwa specyfiki, których składniki wchodziły ze sobą w interakcję. W 46 proc. przypadków pojawiły się działania niepożądane, a w 41 proc. terapia była zbędna. Dzięki nowemu przedsięwzięciu, sytuacja ma się zmienić, odciążając całą służbę zdrowia i chroniąc jedocześnie nieświadome osoby przed szkodliwym działaniem specyfików.
Jak powinien wyglądać przegląd?
„Przychodzi pacjent z całą listą leków, które sobie w domu mozolnie wypisał i opowiada nam, jak on te leki przyjmuje i w jakich ilościach. Wydaje się być czasem kuriozalne i prawie niemożliwe, że człowiek jest w stanie taką ilość leków przyjąć.” – wyraził zaniepokojenie w rozmowie w TVN24 Mikołaj Konstanty ze Śląskiej Izby Aptekarskiej.
Aby zapobiegać zagrożeniom, wynikającym z niewłaściwego przyjmowania produktów leczniczych, aptekarze przeprowadzą z pacjentami szczegółową rozmowę na temat ich trybu życia, diety, uzależnień, zażywanych leków oraz ich dawek, obaw i zadowolenia z życia itp. Na podstawie zebranych informacji farmaceuci przeanalizują, czy stosowana terapia lekowa (włącznie z preparatami dostępnymi bez recepty) jest prawidłowa. W przypadku wątpliwości, będą mogli skonsultować się z lekarzem w celu uzgodnienia ewentualnych zmian. W efekcie poprawi się nie tylko kondycja fizyczna, ale również stan portfela osób objętych pomocą.
Początkowo w program zaangażowanych będzie kilkadziesiąt aptek, jednak w ciągu dwóch lat resort zdrowia chce włączyć do niego wszystkie takie punkty.
Farmaceuci przejrzą apteczki pacjentów. Zaktualizują ich zawartość
Aptekarze dostaną nowe zadanie, które pomoże usprawnić działanie całej służby zdrowia. Dla pacjentów będzie to szansa na zweryfikowanie czy to, co ma im pomagać, w rzeczywistości nie wyrządza większej krzywdy.
- 24.08.2021 10:14 (aktualizacja 12.08.2023 12:54)
Napisz komentarz
Komentarze