Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 19:49
Reklama

Porozumienie o wzajemnej współpracy pomiędzy spółkami Grupy Azoty a Akademią Morską w Szczecinie

Uruchomienie nowego kierunku – Inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe, a na nim – dwóch specjalności: Diagnostyka Systemów Przemysłowych oraz Budowa i Eksploatacja Morskich Systemów Energetycznych od roku akademickiego 2021/2022– to efekt porozumienia podpisanego 28 października 2021 r. pomiędzy Grupą Azoty Police, Grupą Azoty Polyolefins, Grupą Azoty Police Serwis oraz Akademią Morską w Szczecinie.
Porozumienie o wzajemnej współpracy pomiędzy spółkami Grupy Azoty a Akademią Morską w Szczecinie

Autor: Grupa Azoty Police

- W polickim zakładzie następuje wymiana pokoleniowa – corocznie na emeryturę odchodzi około stu pracowników. Do tego trwa budowa Polimerów Police – to jedna z największych inwestycji w europejskim przemyśle chemicznym. Dlatego konsekwentnie realizujemy działania, których celem jest pozyskanie z rynku wyspecjalizowanych pracowników. Cieszę się, że Akademia Morska pozytywnie odpowiedziała na nasze potrzeby i dostosowała program i kierunki kształcenia do naszych oczekiwań – podkreśla prezes Zarządu Grupy Azoty Police Mariusz Grab.

Na mocy podpisanego Porozumienia Uczelnia uruchomiła od semestru zimowego na Wydziale Mechanicznym pierwszą edycję kształcenia studentów kierunku Inżynieria Przemysłowa
i Morskie Elektrownie Wiatrowej na specjalności Diagnostyka Systemów Przemysłowych. To studia stacjonarne I stopnia, które planowo potrwają siedem semestrów. Z kolei na studiach stacjonarnych II stopnia kierunku Mechanika i Budowa Maszyn, także od semestru zimowego rozpocznie się kształcenie na specjalności Budowa i Eksploatacja Morskich Systemów Energetycznych, które potrwa trzy semestry.

- Współpraca z otoczeniem biznesowym i wsłuchiwanie się w głos rynku stanowi jeden
z najważniejszych kierunków rozwoju naszej uczelni, który kontynuujemy teraz również w ścisłej współpracy z Grupą Azoty Police – podkreśla JM Rektor, Wojciech Ślączka. – Na takiej współpracy korzystają nie tylko firma i uczelnia, ale także szerzej: cały region, który dzięki takim przedsięwzięciom może się rozwijać
– dodaje rektor.

Utworzenie nowego kierunku i specjalności wynika z zapotrzebowania polickich zakładów na wysokiej klasy specjalistów z zakresu obsługi instalacji technicznej przemysłu petrochemicznego. Możliwość kształcenia właśnie w takim kierunku posiada Akademia Morska w Szczecinie, która dysponuje zarówno doświadczoną kadrą naukową, jak
i odpowiednim zapleczem dydaktycznym.

-Realizacja projektu Polimery Police w części morskiej sprawia, że Grupa Azoty Polyolefins S.A. oraz Akademia Morską są dla siebie naturalnymi partnerami, a efektem tej współpracy będzie podniesienie jakości i atrakcyjności tego kierunku studiów. Jestem przekonany, że synergia świata nauki i biznesu to w dzisiejszych czasach konieczność, która przynosi obu stronom nieocenione korzyści. Spółka ma szansę pozyskać wysoko wykwalifikowanych pracowników, a uczelnia bezcenną z punktu widzenia praktyki naukowej i dydaktycznej perspektywę biznesową – mówi prezes Zarządu Grupy Azoty Polyolefins S.A. dr Andrzej Niewiński.

 

O wykwalifikowanych pracowników zabiega także Grupa Azoty Police Serwis – spółka wykonująca skomplikowane technicznie i technologicznie prace serwisowe, montażowe czy remontowe na instalacjach produkcyjnych polickich zakładów chemicznych.

- Dzięki powstałemu projektowi studenci realizując naukę na uruchomionych specjalnościach, po ich ukończeniu będą mieli możliwość zatrudnienia zgodnego z ich zainteresowaniami i kompetencjami. Ale realizacja porozumienia, poza korzyściami z punktu widzenia absolwentów i pracodawców, ma również szerszy wymiar. Wykształceni specjaliści nie muszą opuszczać regionu  w poszukiwaniu zatrudnienia, mogą dalej tu się realizować  osobiście i zawodowo, co jest korzystne dla rozwoju naszego lokalnego otoczenia – zaznacza prezes Grupy Azoty Police Serwis Piotr Strzelczyk.

Porozumienie o współpracy obejmuje także zobowiązanie polickich spółek do przyjęcia na praktyki zawodowe wszystkich studentów, którzy podejmą kształcenie na dedykowanych specjalnościach.

Podpisany dziś dokument to konsekwencja zawartego we wrześniu u.br. Listu Intencyjnego, w którym strony poza deklaracją utworzenia wspólnych kierunków kształcenia, zadeklarowały także wolę podjęcia wspólnych działań badawczo-rozwojowych.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AparatowyTreść komentarza: Obsługuje W-21 jak i W-107 :) Ujęcie wodneData dodania komentarza: 17.02.2023, 18:57Źródło komentarza: Na terenie Grupy Azoty Police znajdują się pozostałości po Hydrierwerke PölitzAutor komentarza: Krzysztof DżemikTreść komentarza: Nie polecam tej firmy jako pracodawcy.Data dodania komentarza: 10.02.2023, 22:42Źródło komentarza: Grupa Azoty Polyolefins poszukuje pracowników na różne stanowiska produkcyjneAutor komentarza: MamaTreść komentarza: W czasie pandemii żaden pracownik pani Kasi nie stracił pracy? Może dla tego że ciężar utrzymania placówek spadł na rodziców dzieci, którzy zmuszeni byli płacić opłatę stałą za dziecko mimo iż placówka nie świadczyła usługi w ramach zawartej umowy. Rząd pozamykał placówki a koszty ich utrzymania spadły na rodziców. Czy tak powinno funkcjonować sprawne państwo?Data dodania komentarza: 1.09.2022, 11:33Źródło komentarza: Dofinansowanie placówek przedszkolnych i żłobkówAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Głosuję na NellęData dodania komentarza: 26.11.2020, 07:18Źródło komentarza: Nella Mazgiejko będzie reprezentować nasz region w plebiscycie Pokaż TalentAutor komentarza: KozaTreść komentarza: Troszkę źle napisaliście bo nie tylko modelkami były Policzanki Data dodania komentarza: 23.11.2020, 23:29Źródło komentarza: Lokalne firmy stworzą charytatywny kalendarzAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Co ma woda do śmieci ? Bo nie rozumiem ?????Data dodania komentarza: 11.11.2020, 10:57Źródło komentarza: Obawy Policzan w związku z nową metodą naliczania opłat za śmieci
Reklamadotacje rpo
Reklama