Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 13:51
Reklama

Współpraca ZUT i Grupy Azoty na rzecz kształcenia wysoko wykwalifikowanych specjalistów

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A., Grupa Azoty Polyolefins S.A. i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie podpisały porozumienie ws. współpracy dot. kształcenia studentów z zakresu eksploatacji instalacji przemysłu petrochemicznego. Podpisane we wtorek (16 listopada) porozumienie ma m.in. umożliwić przyszłym inżynierom szybsze wejście na specjalistyczny rynek pracy.

Dokument zakłada m.in. zorganizowanie w ciągu roku akademickiego wykładów, które poprowadzą specjaliści z Polic, realizację konkursów stypendialnych, umożliwienie praktyk w Grupie Azoty oraz prowadzenie przez ZUT kształcenia studentów na kierunku inżynieria chemiczna i procesowa w specjalności eksploatacja instalacji przemysłu petrochemicznego.

 

Obecnie Grupa Azoty prowadzi inwestycje w zakresie uruchomienia nowoczesnej instalacji do odwodornienia propanu do propylenu i polimeryzacji propylenu do polipropylenu. Potrzebuje do tego wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Jako uczelnia technologiczna jesteśmy przygotowani, by kształcić przyszłych inżynierów właśnie w tym kierunku - powiedział dziekan Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT prof. Rafał Rakoczy.

 

Dodał, że Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej dysponuje nowoczesnym sprzętem wysokiej klasy, kadra naukowo-dydaktyczna wydziału współpracuje z najlepszymi uczelniami w kraju i na świecie, a proces kształcenia studentów prowadzony jest przy zastosowaniu nowoczesnych metod i technik nauczania.

 

Projekt „Polimery Police” jest jedną z największych inwestycji przemysłowych w naszym kraju, a to wiąże się z koniecznością pozyskania wyspecjalizowanej kadry. Współpraca z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie, daje możliwość lepszego przygotowania absolwentów tej uczelni do wejścia na rynek pracy, natomiast kierunek inżynieria chemiczna i procesowa to odpowiedź uczelni na zapotrzebowanie kadrowe naszej spółki - powiedział prezes Grupy Azoty Polyolefins dr Andrzej Niewiński.

 

Podpisane porozumienie to kolejny krok w budowaniu najwyższych światowych standardów w nauce. Dzięki wspólnym działaniom ZUT i Grupy Azoty możliwe będzie maksymalne wykorzystanie potencjału naukowego uczelni oraz spółki, która jest jednym z liderów branży nawozowo-chemicznej w Europie.

 

Nasz uniwersytet opracował programy edukacyjny, które wpisują się w model kształcenia kadry na potrzeby otoczenia gospodarczego. Nasi absolwenci potrafią odnaleźć się na rynku pracy i są bardzo dobrze oceniani przez pracodawców. Inżynierowie, którzy opuszczają mury ZUT-u posiadają specjalistyczną wiedzę w obszarach, które są innowacyjne, nowoczesne i wymagają dużej elastyczności – powiedział rektor ZUT prof. Jacek Wróbel.

 

Współpraca z uczelniami wyższymi oraz tworzenie dedykowanych kierunków kształcenia to dla nas ogromna korzyść. Jesteśmy w trakcie wymiany pokoleniowej – nasi wieloletni, doświadczeni pracownicy, którzy budowali nasz zakład, przechodzą na emeryturę. Dlatego podejmujemy różne inicjatywy, aby pozyskać nowych, wyspecjalizowanych pracowników. To dla nas istotne również z uwagi na realizowane w spółce inwestycje, przede wszystkim „Polimery Police” – podkreślił wiceprezes Zarządu Grupy Azoty Police Stanisław Kostrubiec. 

 

Porozumienie podpisali rektor ZUT prof. Jacek Wróbel, wiceprezesi Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A. Stanisław Kostrubiec i Michał Siewierski, prezes Grupy Azoty Polyolefins S.A. dr Andrzej Niewiński oraz wiceprezes Paweł Bakun.

 

 

Tekst/Foto:  

Mateusz Lipka

rzecznik prasowy
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AparatowyTreść komentarza: Obsługuje W-21 jak i W-107 :) Ujęcie wodneData dodania komentarza: 17.02.2023, 18:57Źródło komentarza: Na terenie Grupy Azoty Police znajdują się pozostałości po Hydrierwerke PölitzAutor komentarza: Krzysztof DżemikTreść komentarza: Nie polecam tej firmy jako pracodawcy.Data dodania komentarza: 10.02.2023, 22:42Źródło komentarza: Grupa Azoty Polyolefins poszukuje pracowników na różne stanowiska produkcyjneAutor komentarza: MamaTreść komentarza: W czasie pandemii żaden pracownik pani Kasi nie stracił pracy? Może dla tego że ciężar utrzymania placówek spadł na rodziców dzieci, którzy zmuszeni byli płacić opłatę stałą za dziecko mimo iż placówka nie świadczyła usługi w ramach zawartej umowy. Rząd pozamykał placówki a koszty ich utrzymania spadły na rodziców. Czy tak powinno funkcjonować sprawne państwo?Data dodania komentarza: 1.09.2022, 11:33Źródło komentarza: Dofinansowanie placówek przedszkolnych i żłobkówAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Głosuję na NellęData dodania komentarza: 26.11.2020, 07:18Źródło komentarza: Nella Mazgiejko będzie reprezentować nasz region w plebiscycie Pokaż TalentAutor komentarza: KozaTreść komentarza: Troszkę źle napisaliście bo nie tylko modelkami były Policzanki Data dodania komentarza: 23.11.2020, 23:29Źródło komentarza: Lokalne firmy stworzą charytatywny kalendarzAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Co ma woda do śmieci ? Bo nie rozumiem ?????Data dodania komentarza: 11.11.2020, 10:57Źródło komentarza: Obawy Policzan w związku z nową metodą naliczania opłat za śmieci
Reklama
Reklama