Gminy natomiast będą kontynuowały wypłaty przyznanych już świadczeń do końca okresu, na jaki zostały ustalone, czyli do końca maja przyszłego roku. W tych sprawach nadal należy kontaktować się z pracownikami gmin. W tej sytuacji osoby, które obecnie otrzymują świadczenie z gmin, nie muszą nic robić tzn. zgłaszać tego faktu do ZUS.
Wnioski o przyznanie świadczenia „500 plus” od 1 stycznia będzie można przesyłać tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia.
Nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci przenosi ustalanie uprawnień do świadczenia wychowawczego i jego wypłatę z gmin do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kolejna zmiana dotyczy wypłaty świadczenia. Będą one przekazywane tylko bezgotówkowo, na wskazany we wniosku rachunek bankowy.
Ważna zmiana w ustawie to sposób prowadzenia postępowań w sprawie świadczenia wychowawczego. Pisma, informacje i decyzje będą przekazywane elektronicznie, przez PUE ZUS.
Z uwagi, że od 1 stycznia 2022 r. wnioski o świadczenie i załączniki do niego można będzie złożyć tylko elektronicznie, ZUS zapewni wszystkim taką możliwość. Każda osoba będzie mogła liczyć na pomoc ZUS przy składaniu tych dokumentów.
Karol Jagielski
regionalny rzecznik ZUS
województwa zachodniopomorskiego
Napisz komentarz
Komentarze