Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 09:52
Reklama

Nowa mapa dla rowerzystów. W dwóch językach, na dwóch kółkach wokół Zalewu Szczecińskiego

Urząd Marszałkowski przygotował atrakcyjny prezent dla miłośników aktywnego wypoczynku – składaną mapę trasy wokół Zalewu Szczecińskiego z opisami w języku polskim i niemieckim, a także wieloma użytecznymi informacjami dla rowerzystów. To kolejne przedsięwzięcie zrealizowane w ramach projektu „Na dwóch kółkach wokół Zalewu Szczecińskiego”, który jest współfinansowany programu współpracy Interreg VA. Mapy będą rozdawane w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej na Zamku w Szczecinie, CIKiT w Koszalinie, a także podczas rajdów i pikników rowerowych organizowanych przez Pomorze Zachodnie.

Mapy niedawno przyjechały z drukarni. 18 tysięcy sztuk, w 150 kartonach. Podzielili je po równo partnerzy transgranicznego projektu INT138 „Na dwóch kółkach wokół Zalewu Szczecińskiego - polsko-niemiecki produkt turystyczny”. Województwo Zachodniopomorskie i Powiat Greifswald realizują go od 2019 roku. Głównym działaniem była budowa ścieżek rowerowych i ich oznakowanie po obu stronach granicy. Wspólnie organizowano również wydarzenia promujące trasę wokół Zalewy Szczecińskiego – rajdy i pikniki rowerowe, konferencje. Przygotowano również ciekawe gadżety dla rowerzystów.

 

Wydana właśnie mapa to prezent dla miłośników dwóch kółek przed nowym sezonem. Szlak wokół Zalewu staje się jednym z naszych turystycznych hitów. W tym roku zostaną oddane do użytku kolejne odcinki tworzące tę transgraniczną pętlę. A dzięki mapie podróżowanie będzie łatwiejsze – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

 

Trasa wokół Zalewu Szczecińskiego to prawie 300 kilometrów. Po polskiej stronie – 163 km, z czego zrealizowano już prawie 90 km. Mapa nie tylko bardzo dokładnie pokazuje przebieg szlaku, rodzaj nawierzchni, lokalizację miejsc postojowych, wiat, kempingów etc. Informuje również, gdzie znajdują się stacje naprawy rowerów i sklepy z częściami. Wskazuje też punkty informacji turystycznej, obiekty noclegowe, bankomaty, szpitale, stacje kolejowe. Ponadto znajdziemy w niej krótkie opisy atrakcji znajdujących się na trasie – zabytków, pomników przyrody, akwenów, plaż.

Rewers mapy wykorzystano do przedstawienia nie tylko ciekawostek turystycznych, ale również szlaków rowerowych na południu województwa, od Gryfina przez Chojnę po Mieszkowice. Rowerzyści znajdą tam m.in. trasę Blue Velo (nadodrzańską), fragment Trasy Pojezierzy Zachodnich, a także kilkudziesięciokilometrowy odcinek niemieckiego szlaku Odra – Nysa.

 

Mapy będą rozdawane rowerzystom po obu stronach granicy. 9 tysięcy zostanie rozdysponowanych w Niemczech (w czwartek odebrał je pan Burkhard Preißler przedstawiciel Powiatu Greifswald) i 9 tysięcy na Pomorzu Zachodnim. M.in. podczas rajdów i wycieczek rowerowych organizowanych przez Urząd Marszałkowski WZ.

Już dziś po mapę można zgłosić się do Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie oraz do CIKiT w Koszalinie (ul. Dworcowa 11-15). Wkrótce mapy będą również do pobrania (pdf) ze strony rowery.wzp.pl

 

Wymiary mapy: 976X687 mm (format B1) składane do formatu DL. Papier typu g-print 115 g/m2.

 

Mapy przygotowało Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej, ich wydanie nadzorowało Biuro Projektów Promocyjno-Informacyjnych UMWZ we współpracy z Biurem ds. Komunikacji Rowerowej. Źródłem danych do mapy są  autorzy OpenStreetMap oraz dane własne partnerów projektu.

 

Wydruk map odbył się w ramach projektu INT138 „Na dwóch kółkach wokół Zalewu Szczecińskiego - polsko-niemiecki produkt turystyczny”, który jest współfinansowany programu współpracy Interreg VA.

 

Kontynuacją projektu INT 138 jest INT 174 „Trasa rowerowa wokół Zalewu Szczecińskiego, wspólna tożsamość pogranicza” (partnerami Województwa Zachodniopomorskiego są Powiatu Greifswald i Turismusverband Vorpommern - Stowarzyszenie Turystyki Pomorza Przedniego). W ramach tego projektu tworzone są narzędzia mobilne dla rowerowych turystów (aplikacja połączona platformą internetową), a także wybudowane zostaną wiaty rowerowe.

 

Tekst/Grafika: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego Biuro Prasowe



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AparatowyTreść komentarza: Obsługuje W-21 jak i W-107 :) Ujęcie wodneData dodania komentarza: 17.02.2023, 18:57Źródło komentarza: Na terenie Grupy Azoty Police znajdują się pozostałości po Hydrierwerke PölitzAutor komentarza: Krzysztof DżemikTreść komentarza: Nie polecam tej firmy jako pracodawcy.Data dodania komentarza: 10.02.2023, 22:42Źródło komentarza: Grupa Azoty Polyolefins poszukuje pracowników na różne stanowiska produkcyjneAutor komentarza: MamaTreść komentarza: W czasie pandemii żaden pracownik pani Kasi nie stracił pracy? Może dla tego że ciężar utrzymania placówek spadł na rodziców dzieci, którzy zmuszeni byli płacić opłatę stałą za dziecko mimo iż placówka nie świadczyła usługi w ramach zawartej umowy. Rząd pozamykał placówki a koszty ich utrzymania spadły na rodziców. Czy tak powinno funkcjonować sprawne państwo?Data dodania komentarza: 1.09.2022, 11:33Źródło komentarza: Dofinansowanie placówek przedszkolnych i żłobkówAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Głosuję na NellęData dodania komentarza: 26.11.2020, 07:18Źródło komentarza: Nella Mazgiejko będzie reprezentować nasz region w plebiscycie Pokaż TalentAutor komentarza: KozaTreść komentarza: Troszkę źle napisaliście bo nie tylko modelkami były Policzanki Data dodania komentarza: 23.11.2020, 23:29Źródło komentarza: Lokalne firmy stworzą charytatywny kalendarzAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Co ma woda do śmieci ? Bo nie rozumiem ?????Data dodania komentarza: 11.11.2020, 10:57Źródło komentarza: Obawy Policzan w związku z nową metodą naliczania opłat za śmieci
Reklama
Reklama