Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 18:30
Reklama dotacje rpo

Bieg po zdrowie i po naukę w Szczecinie

Już w czwartek (20 października) w Szczecinie odbędzie się premierowy Bieg Akademicki organizowany przez Wydział Kultury Fizycznej i Zdrowia Uniwersytetu Szczecińskiego. Przy kąpielisku Arkonka będzie okazja nie tylko pobiegać, ale również zwiedzić miasteczko naukowe i wykonać badania szybkości, wytrzymałości, siły czy pojemności płuc. Wydarzenie wspiera Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Bieg Akademicki to nowa inicjatywa Wydziału Kultury Fizycznej i Zdrowia US, który w ciekawy sposób chce zachęcać do aktywności, uprawiania sportu, a także pokazać praktyczne zastosowanie wiedzy i badań naukowych.

 

- Pomorze Zachodnie jest regionem w dobrej formie. Zachęcam wszystkich, by również dbali o swoją formę, o dobrą kondycję, o zdrowie - mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.- Biegać warto w każdym wieku, w każdych warunkach, o każdej porze roku. A Bieg Akademicki zapowiada się wyjątkowo, ponieważ oprócz energii i radości zapewni też dużą porcję wiedzy na temat zdrowia.

 

Bieg zaplanowano przy kąpielisku „Arkonka” w Szczecinie 20 października 2022 r. Do pokonania będzie dystans 3 km. Starty zaplanowano o godz. 13 i 14. Biuro zawodów i miasteczko naukowe będzie działać od godziny 11 do 15.

Wydarzenie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Zarejestrowało się ponad 600 studentów i pracowników Uniwersytetu Szczecińskiego, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Politechniki Morskiej, Akademii Sztuki i Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Lista uczestników jest zamknięta.

https://b4sportonline.pl/bieg_akademicki_szczecin/?fbclid=IwAR2tW7pFKiFAVNv0ZwS4tqLz-2ff8NYsObpM0AP0FAAkw5mrtQ3A_zfkvMQ

Dekoracje zwycięzców, wręczenie pamiątkowych dyplomów oraz statuetek przedstawicielom wszystkich uczelni - zaplanowano około godz. 14.45.

 

W miejscu imprezy rekreacyjnej przygotowywanej przez WKFiZ US działać będzie miasteczko naukowe, w którym zaplanowano 10 stacji (namiotów). Uczestnicy biegu będą mogli tam sprawdzić swoje naturalne predyspozycje do uprawiania różnych aktywności fizycznej, „zmierzyć” swoją sprawność, wydolność, siłę.

Wykonywanie badania i testy pokażą możliwości wykorzystania nauki w sporcie i w życiu codziennym. Pozwolą również zapoznać się z ofertą edukacyjną i naukową Uniwersytetu Szczecińskiego.

 

Co można będzie zbadać? M.in. wysokość wyskoku, siłę, szybkość. Na jednej ze stacji wykonywany będzie - za pomocą fotokomórek - pomiar szybkości na odcinkach 10-30-50 m. Analizowana będzie szybkość startowa i przyspieszenie. Na stanowisku badań antropometrycznych znajdował się będzie dynamometr (do pomiaru siły mięśni ręki) i spirometr. Badania czynnościowe układu oddechowego pozwolą określi objętość i pojemność płuc oraz przepływy powietrza znajdującego się w płucach i oskrzelach w różnych fazach cyklu oddechowego. Mierzone będzie również tętno i ciśnienie tętnicze krwi przed i po wysiłku fizycznym.

 

Na kolejnej stacji będzie przeprowadzany Międzynarodowy Test Sprawności Fizycznej, składający się z ośmiu prób oceniających zdolności motoryczne: szybkość, skoczność, wytrzymałość, siła dłoni, siła rąk i barków, zwinność, siła mięśni brzucha, gibkość.

 

Zaplanowano również test efektywności resuscytacji krążeniowo-oddechowej, badania mierzące czas reakcji, testy wytrzymałości na ergometrze wioślarskim (dystans 500 m), badania psychologiczne, a nawet badania genetyczne pozwalające m.in. na sprawdzenie naturalnych predyspozycji do wysiłku o charakterze tlenowym lub beztlenowym.

 

Ciekawie zapowiadają się również testy praktycznych zdolności motorycznych na trenażerach w postali gogli stroboskopowych oraz pomiary sprawności koordynacyjnej przy wykorzystaniu systemu Optojump. Pomiar wykonywany jest według protokołu Five Dot Drill, czyli składa się z pięciu różnych prób polegających na wykonaniu skoków obunóż lub jednonóż według podanego schematu.

 

Organizację wydarzenia wspiera Pomorze Zachodnie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AparatowyTreść komentarza: Obsługuje W-21 jak i W-107 :) Ujęcie wodneData dodania komentarza: 17.02.2023, 18:57Źródło komentarza: Na terenie Grupy Azoty Police znajdują się pozostałości po Hydrierwerke PölitzAutor komentarza: Krzysztof DżemikTreść komentarza: Nie polecam tej firmy jako pracodawcy.Data dodania komentarza: 10.02.2023, 22:42Źródło komentarza: Grupa Azoty Polyolefins poszukuje pracowników na różne stanowiska produkcyjneAutor komentarza: MamaTreść komentarza: W czasie pandemii żaden pracownik pani Kasi nie stracił pracy? Może dla tego że ciężar utrzymania placówek spadł na rodziców dzieci, którzy zmuszeni byli płacić opłatę stałą za dziecko mimo iż placówka nie świadczyła usługi w ramach zawartej umowy. Rząd pozamykał placówki a koszty ich utrzymania spadły na rodziców. Czy tak powinno funkcjonować sprawne państwo?Data dodania komentarza: 1.09.2022, 11:33Źródło komentarza: Dofinansowanie placówek przedszkolnych i żłobkówAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Głosuję na NellęData dodania komentarza: 26.11.2020, 07:18Źródło komentarza: Nella Mazgiejko będzie reprezentować nasz region w plebiscycie Pokaż TalentAutor komentarza: KozaTreść komentarza: Troszkę źle napisaliście bo nie tylko modelkami były Policzanki Data dodania komentarza: 23.11.2020, 23:29Źródło komentarza: Lokalne firmy stworzą charytatywny kalendarzAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Co ma woda do śmieci ? Bo nie rozumiem ?????Data dodania komentarza: 11.11.2020, 10:57Źródło komentarza: Obawy Policzan w związku z nową metodą naliczania opłat za śmieci
Reklama
Reklama