Bieg Akademicki to nowa inicjatywa Wydziału Kultury Fizycznej i Zdrowia US, który w ciekawy sposób chce zachęcać do aktywności, uprawiania sportu, a także pokazać praktyczne zastosowanie wiedzy i badań naukowych.
- Pomorze Zachodnie jest regionem w dobrej formie. Zachęcam wszystkich, by również dbali o swoją formę, o dobrą kondycję, o zdrowie - mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.- Biegać warto w każdym wieku, w każdych warunkach, o każdej porze roku. A Bieg Akademicki zapowiada się wyjątkowo, ponieważ oprócz energii i radości zapewni też dużą porcję wiedzy na temat zdrowia.
Bieg zaplanowano przy kąpielisku „Arkonka” w Szczecinie 20 października 2022 r. Do pokonania będzie dystans 3 km. Starty zaplanowano o godz. 13 i 14. Biuro zawodów i miasteczko naukowe będzie działać od godziny 11 do 15.
Wydarzenie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Zarejestrowało się ponad 600 studentów i pracowników Uniwersytetu Szczecińskiego, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Politechniki Morskiej, Akademii Sztuki i Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Lista uczestników jest zamknięta.
Dekoracje zwycięzców, wręczenie pamiątkowych dyplomów oraz statuetek przedstawicielom wszystkich uczelni - zaplanowano około godz. 14.45.
W miejscu imprezy rekreacyjnej przygotowywanej przez WKFiZ US działać będzie miasteczko naukowe, w którym zaplanowano 10 stacji (namiotów). Uczestnicy biegu będą mogli tam sprawdzić swoje naturalne predyspozycje do uprawiania różnych aktywności fizycznej, „zmierzyć” swoją sprawność, wydolność, siłę.
Wykonywanie badania i testy pokażą możliwości wykorzystania nauki w sporcie i w życiu codziennym. Pozwolą również zapoznać się z ofertą edukacyjną i naukową Uniwersytetu Szczecińskiego.
Co można będzie zbadać? M.in. wysokość wyskoku, siłę, szybkość. Na jednej ze stacji wykonywany będzie - za pomocą fotokomórek - pomiar szybkości na odcinkach 10-30-50 m. Analizowana będzie szybkość startowa i przyspieszenie. Na stanowisku badań antropometrycznych znajdował się będzie dynamometr (do pomiaru siły mięśni ręki) i spirometr. Badania czynnościowe układu oddechowego pozwolą określi objętość i pojemność płuc oraz przepływy powietrza znajdującego się w płucach i oskrzelach w różnych fazach cyklu oddechowego. Mierzone będzie również tętno i ciśnienie tętnicze krwi przed i po wysiłku fizycznym.
Na kolejnej stacji będzie przeprowadzany Międzynarodowy Test Sprawności Fizycznej, składający się z ośmiu prób oceniających zdolności motoryczne: szybkość, skoczność, wytrzymałość, siła dłoni, siła rąk i barków, zwinność, siła mięśni brzucha, gibkość.
Zaplanowano również test efektywności resuscytacji krążeniowo-oddechowej, badania mierzące czas reakcji, testy wytrzymałości na ergometrze wioślarskim (dystans 500 m), badania psychologiczne, a nawet badania genetyczne pozwalające m.in. na sprawdzenie naturalnych predyspozycji do wysiłku o charakterze tlenowym lub beztlenowym.
Ciekawie zapowiadają się również testy praktycznych zdolności motorycznych na trenażerach w postali gogli stroboskopowych oraz pomiary sprawności koordynacyjnej przy wykorzystaniu systemu Optojump. Pomiar wykonywany jest według protokołu Five Dot Drill, czyli składa się z pięciu różnych prób polegających na wykonaniu skoków obunóż lub jednonóż według podanego schematu.
Organizację wydarzenia wspiera Pomorze Zachodnie.
Napisz komentarz
Komentarze