Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 11:41
Reklama

PIT-11 za 2022 rok: termin i forma złożenia

Rozliczenia podatkowe dokonywane tradycyjną drogą pocztową odchodzą już w niepamięć. Pracodawcy są zobowiązani złożyć do urzędu skarbowego deklarację PIT-11 w formie elektronicznej.

PIT-11 to dokument, który stanowi podstawową informację o przychodach, dochodach, kosztach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych; informacja wystawiana oraz dostarczana przez płatnika, który w trakcie roku rozlicza, pobiera i wpłaca zaliczki na podatek dochodowy. PIT-11 stanowi więc podstawowe źródło wiedzy niezbędnej do sporządzenia zeznań rocznych.

Deklarację PIT-11 płatnicy, czyli pracodawcy i zleceniodawcy, przekazują:

• swoim pracownikom i zleceniobiorcom, którym wypłacają wynagrodzenie,

• do odpowiedniego organu podatkowego.

 

Obowiązki płatnika związane z tworzeniem PIT-11 można podzielić na trzy etapy:

• Etap 1. Przygotowanie formularza PIT-11 przez płatnika (samodzielnie, na formularzu interaktywnym udostępnionym przez Ministerstwo Finansów lub w specjalnej aplikacji do przygotowania PIT),

• Etap 2. Przekazanie do urzędu skarbowego informacji PIT-11 w formie elektronicznej w terminie do 31 stycznia 2023 roku,

• Etap 3. Przekazanie do podatnika informacji PIT-11 w dowolnej formie w terminie do 28 lutego 2023 roku.

Warto wspomnieć, że niezłożenie przez płatnika deklaracji podatkowej w terminie jest wykroczeniem, za które grozi kara grzywny.

Dla każdego emeryta i rencisty kluczowym drukiem jest natomiast PIT-40A. Organ rentowy z końcem lutego 2023 roku prześle bowiem ten druk do większości świadczeniobiorców pobierających z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych emeryturę bądź rentę.

Na rozliczenie zeznania rocznego PIT-37 lub PIT-36 podatnicy mają czas od 15 lutego do 2 maja 2023 roku. Co ważne, to urząd skarbowy przygotuje nam wypełnione zeznanie (usługa Twój e-PIT), wystarczy je jedynie zaakceptować.

Zachęcamy zatem do złożenia zeznania podatkowego w formie elektronicznej. Nie tylko zmniejszy to ryzyko popełnienia błędu, ale także skróci okres oczekiwania na zwrot podatku – z 90 do 45 dni (dla podatników przesyłających rozliczenie drogą elektroniczną).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AparatowyTreść komentarza: Obsługuje W-21 jak i W-107 :) Ujęcie wodneData dodania komentarza: 17.02.2023, 18:57Źródło komentarza: Na terenie Grupy Azoty Police znajdują się pozostałości po Hydrierwerke PölitzAutor komentarza: Krzysztof DżemikTreść komentarza: Nie polecam tej firmy jako pracodawcy.Data dodania komentarza: 10.02.2023, 22:42Źródło komentarza: Grupa Azoty Polyolefins poszukuje pracowników na różne stanowiska produkcyjneAutor komentarza: MamaTreść komentarza: W czasie pandemii żaden pracownik pani Kasi nie stracił pracy? Może dla tego że ciężar utrzymania placówek spadł na rodziców dzieci, którzy zmuszeni byli płacić opłatę stałą za dziecko mimo iż placówka nie świadczyła usługi w ramach zawartej umowy. Rząd pozamykał placówki a koszty ich utrzymania spadły na rodziców. Czy tak powinno funkcjonować sprawne państwo?Data dodania komentarza: 1.09.2022, 11:33Źródło komentarza: Dofinansowanie placówek przedszkolnych i żłobkówAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Głosuję na NellęData dodania komentarza: 26.11.2020, 07:18Źródło komentarza: Nella Mazgiejko będzie reprezentować nasz region w plebiscycie Pokaż TalentAutor komentarza: KozaTreść komentarza: Troszkę źle napisaliście bo nie tylko modelkami były Policzanki Data dodania komentarza: 23.11.2020, 23:29Źródło komentarza: Lokalne firmy stworzą charytatywny kalendarzAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Co ma woda do śmieci ? Bo nie rozumiem ?????Data dodania komentarza: 11.11.2020, 10:57Źródło komentarza: Obawy Policzan w związku z nową metodą naliczania opłat za śmieci
Reklamadotacje rpo
Reklama