Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 08:38
Reklama

Grupa Azoty Police i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie zainaugurowały Akademię Wodorową

Dwudziestu siedmiu stypendystów rozpoczęło 13 maja br. zajęcia w szczecińskiej Akademii Wodorowej, utworzonej przez Grupę Azoty Police i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie w ramach Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej. Uczestnicy Akademii w okresie od mają do lipca będą brać udział w zajęciach oraz realizować samodzielnie projekty stanowiące podstawę do wyłonienia kandydatów na staże, w tym m.in. w Grupie Azoty, która jest jednym z największych producentów wodoru w Polsce. Realizacja płatnych staży w firmach uczestniczących w Akademii Wodorowej zaplanowana jest na sierpień i wrzesień br.

Akademia Wodorowa to inicjatywa, której celem jest szkolenie i rozwój wysoko wyspecjalizowanych kadr w zakresie technologii wodorowych. Misją Akademii jest przekazanie wiedzy o zaletach i wyzwaniach związanych z wykorzystaniem wodoru, a także promowanie innowacyjnych rozwiązań opartych na tej technologii.

W harmonogramie zajęć Akademii, po ukończeniu ostatniej sesji, zaplanowano wyjazd studyjny do duńskiej firmy GreenLab, która jest zielonym parkiem energetycznym o obiegu zamkniętym i jednocześnie tamtejszym krajowym ośrodkiem badawczym. Słuchacze Akademii Wodorowej będą mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi badaniami i technologiami przetwarzania, przechowywania i stosowania zielonej energii. Będzie to także okazja do skonfrontowania pozyskanej podczas zajęć wiedzy z praktyką.

W inicjatywy związane z upowszechnieniem wodoru jako źródła energii zaangażowały się wiodące polskie firmy paliwowe i chemiczne. To, co w marcu bieżącego roku zainaugurowała Grupa Orlen, stało się udziałem Grupy Azoty Zakładów Chemicznych „Police” SA oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. To dowód na to, że w województwie zachodniopomorskim mocno stawiamy na innowacje, naukę i współpracę. Wierzę, że Państwa projekt przyczyni się do osiągnięcia przez Polskę pozycji lidera gospodarki wodorowej w Europie Środkowo-Wschodniej, a wiedza i umiejętności zdobyte w Akademii pozwolą jej przyszłym absolwentom praktycznie stosować innowacyjne technologie wodorowe w biznesie - mówi wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Grupa Azoty – jeden z największych producentów wodoru jest szczególnie zainteresowana szkoleniem nowych kadr w obszarach technologii wodorowych. Aktywnie angażujemy się w inicjatywy związane z budową krajowej gospodarki wodorowej i wiemy jak duży potencjał jest w tym obszarze. Jestem przekonany, że ambitny plan zajęć w ramach Akademii Wodorowej, w tym zaplanowany wyjazd studyjny pozwolą na zdobycie unikatowych umiejętności w zakresie wodoru, a przede wszystkim umożliwią skonfrontowanie wiedzy teoretycznej z praktyką, również podczas stażu w Grupie Azoty – mówi Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc.

Dzisiejsza rzeczywistość w biznesie, a szczególnie w przemyśle to odnawialne źródła energii i technologie wodorowe. Dlatego posiadanie wykwalikowanych w tym kierunku specjalistów to już nie przywilej a właściwie obowiązek. Akademia Wodorowa, realizowana we współpracy z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym to cenna inicjatywa. Liczne wykłady i zajęcia laboratoryjne z ekspertami będą doskonałą bazą, która pozwoli nam pozyskać kadrę wyspecjalizowaną właśnie w innowacyjnych technologiach wodorowych – powiedział Prezes Zarządu Grupy Azoty Police Mariusz Grab.

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie jest uczelnią, która umożliwia prowadzenie badań i projektów badawczo-rozwojowych w dziedzinach nauk inżynieryjno-technicznych, ścisłych i przyrodniczych. Posiadamy wysoko wykwalifikowaną kadrę naukową oraz rozwijamy unikatową infrastrukturę badawczą, czyli kluczowe elementy w budowie polskiego, zielonego przemysłu. Jesteśmy też liderem w zakresie nowoczesnego kształcenia, polegającego na ścisłej współpracy z kluczowymi partnerami biznesowymi. Akademia Wodorowa otwiera możliwość kształcenia kadry, która w przyszłości będzie budowała i rozwijała gospodarkę wodorową w naszym regionie – zaznaczył Jego Magnificencja Rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie prof. ZUT Jacek Wróbel. 

Wśród uczestników Akademii znalazło się piętnastu studentów, sześciu doktorantów i sześciu pracowników Grupy Azoty. Zajęcia prowadzić będą przede wszystkim specjaliści i eksperci związani z technologiami wodorowymi oraz pracownicy naukowi ZUT.

W ramach pierwszej sesji, tuż po uroczystym otwarciu Akademii odbyły się pierwsze zajęcia. Wykład „Wodór w strategiach polskich przedsiębiorstw w tym wielkoskalowych projektach w Polsce, a rozwiązania europejskie” poprowadzili prof. dr hab. Mirosław Miller z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz pan Gregor von Kampen - Banisch - Prezes DCEO Group, członek Rady Programowej Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej. 

Zgodnie z przyjętymi założeniami zajęcia prowadził także ekspert z Grupy Azoty. Dr Rafał Biały, Specjalista koordynator ds. regulacji z Grupy Azoty S.A. przedstawił temat wodoru w kontekście polityki klimatycznej Unii Europejskiej.

Wykład związany z krajową gospodarką wodorową i zastosowaniem systemu elektrolizy typu PEM z innowacyjną technologią ograniczającą wykorzystanie surowców wyczerpywalnych wygłosiła prof. dr hab. Ewa Mijowska, specjalistka w zakresie inżynierii materiałowej i technologii wodorowych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AparatowyTreść komentarza: Obsługuje W-21 jak i W-107 :) Ujęcie wodneData dodania komentarza: 17.02.2023, 18:57Źródło komentarza: Na terenie Grupy Azoty Police znajdują się pozostałości po Hydrierwerke PölitzAutor komentarza: Krzysztof DżemikTreść komentarza: Nie polecam tej firmy jako pracodawcy.Data dodania komentarza: 10.02.2023, 22:42Źródło komentarza: Grupa Azoty Polyolefins poszukuje pracowników na różne stanowiska produkcyjneAutor komentarza: MamaTreść komentarza: W czasie pandemii żaden pracownik pani Kasi nie stracił pracy? Może dla tego że ciężar utrzymania placówek spadł na rodziców dzieci, którzy zmuszeni byli płacić opłatę stałą za dziecko mimo iż placówka nie świadczyła usługi w ramach zawartej umowy. Rząd pozamykał placówki a koszty ich utrzymania spadły na rodziców. Czy tak powinno funkcjonować sprawne państwo?Data dodania komentarza: 1.09.2022, 11:33Źródło komentarza: Dofinansowanie placówek przedszkolnych i żłobkówAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Głosuję na NellęData dodania komentarza: 26.11.2020, 07:18Źródło komentarza: Nella Mazgiejko będzie reprezentować nasz region w plebiscycie Pokaż TalentAutor komentarza: KozaTreść komentarza: Troszkę źle napisaliście bo nie tylko modelkami były Policzanki Data dodania komentarza: 23.11.2020, 23:29Źródło komentarza: Lokalne firmy stworzą charytatywny kalendarzAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Co ma woda do śmieci ? Bo nie rozumiem ?????Data dodania komentarza: 11.11.2020, 10:57Źródło komentarza: Obawy Policzan w związku z nową metodą naliczania opłat za śmieci
Reklamadotacje rpo
Reklama