Osoby niepełnosprawne chcą zarabiać na siebie, boją się zepchnięcia poza margines społeczny. Na rynku pracy nie jest łatwo. Szczególnie dla nich. Giełdy mają pomóc w nawiązaniu bezpośrednich kontaktów.
Podczas dziesiątych targów dla osób niepełnosprawnych w Policach wystawiło się kilku pracodawców z różnych branż. Między innymi agencja ubezpieczeniowa, restauracje, firma ochroniarska czy branża zajmująca się konstrukcjami stalowymi.
Stowarzyszenie SOS dla rodziny ma w swojej ofercie pracę na umowę dla osób niepełnosprawnych i zatrudnienie socjalne skierowane do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Kompleksowo pomaga ludziom w trudnej sytuacji. W ubiegłym roku, to z inicjatywy stowarzyszenia na terenie Polic powstała restauracja zatrudniająca osoby niepełnosprawne.
Trudna sytuacja niepełnosprawnych wynika też z zapisów ustawy. Ale nie w każdym przypadku pobierane zasiłki dyskwalifikują w poszukiwaniu zatrudnienia. Np. osoby, które mają świadczenie ZUS też mogą pracować.
W SOSW uczą się osoby z różnymi niepełnosprawnościami, spora grupa porusza się na wózkach inwalidzkich. Ich historie są różne. Część uczniów urodziła się z kalectwem, inni są ofiarami nieszczęśliwych wypadków. Ale wszyscy chcą żyć normalnie.
W Powiatowym Urzędzie Pracy w Policach zarejestrowanych jest 120 niepełnosprawnych. Bez świadczeń, na utrzymaniu Urzędu Pracy. Do tego siedemdziesiąt osób poszukuje zatrudnienia. Dla pracodawców obecność osoby niepełnosprawnej w zakładzie pracy może się wiązać z korzyściami.
Organizatorami giełdy byli Powiatowy Urząd Pracy w Policach i Stowarzyszenie Amicus.
https://www.youtube.com/watch?v=RVx7J4u1P2M&feature=youtu.be
Napisz komentarz
Komentarze