1,5 mln oszczędności rocznie mają przynieść zmiany w powiatowej oświacie. Według zarządu są one konieczne i nastąpią w ciągu najbliższych dwóch lat.
W związku z trudną sytuacją finansową, z jaką od lat boryka się powiatowe szkolnictwo zorganizowano posiedzenie komisji oświaty, w którym wzięli udział przedstawiciele zarządu oraz związków zawodowych. Dyskusja toczyła się wokół projektu zmian, stworzonego w oparciu o analizę zewnętrzną funkcjonowania placówek, zleconą przez organ prowadzący w grudniu 2015 roku. Zmiany odbędą się w dwóch obszarach: Pierwszy organizacyjny dotyczy zmniejszenia zatrudnienia w administracji i na stanowiskach kierowniczych oraz przeorganizowania opieki nocnej nad wychowankami.
Drugi obszar dotyczy wysokości i zasad wynagrodzeń. Tu zmiany odbędą się dwutorowo. Oznacza to, że wymagają zmian w obowiązujących uchwałach Rady Powiatu a także zostaną uzgodnione ze związkami zawodowymi.
Ośrodek Szkolno-wychowawczy w Tanowie zgadza się na zmiany w opiece nocnej i zmiany w administracji, jednak wnosi uwagi wobec zmniejszenia pensum dyrektorów i zapisu, że dyrektor i kadra nie mogą realizować godzin ponad wymiarowych i zastępstw doraźnych.
Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Trzebieży projekt zaproponowanych zmian odrzucił w całości.
Dzień przed spotkaniem Komisji Oświaty i Kultury w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym powstał związek zawodowy. Jego przedstawiciele nie zgadzają się z większością zmian planowanych w placówce. Największe kontrowersje budzą grupy weekendowe, które jak twierdzą, wbrew pozorom nie generują oszczędności.
W obronie powiatowych placówek stanęły związki zawodowe. Wśród nich Związek Nauczycielstwa Polskiego i Solidarność.
Obecnie komisja Oświaty czeka na stanowisko dyrektorów i związków zawodowych, wówczas wspólnie z zarządem i w oparciu o uzyskane informacje przygotuje nową propozycję zmian.
Powiat Policki jest organem prowadzącym dla 5 placówek oświatowych. Jednak tylko w trzech przeprowadzono analizę. Członek zarządu Beata Chmielewska zapowiedziała, że w pozostałych, czyli w Zespole Szkół i Poradni psychologiczno-pedagogicznej analiza również zostanie przeprowadzona.
Zmiany mają nastąpić w ciągu najbliższych 2 lat. W skali roku oszczędności szacuje się na 1,5 mln złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na rozwój placówek i inwestycje, w celu podniesienia poziomu oświaty w powiecie polickim.
https://www.youtube.com/watch?v=5yS-ioJ1zPI&feature=youtu.be
Napisz komentarz
Komentarze