Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 02:22
Reklama

Zmiana ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jej treść wymusi podwyżki, za które zapłacimy wszyscy

Dziś (wtorek) o godz. 14.00 obradować będzie Senacka Komisji Kultury i Środków Przekazu. Szczególnej uwadze polecamy część poświęconą zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, bowiem obecna jej treść wymusi podwyżki, za które zapłacimy wszyscy. A zyskają zagraniczni artyści i organizacje zbiorowego zarządzania.

Dlaczego tak mocno zaangażujemy się w tę sprawę? Otóż złamano wszelkie standardy legislacji, dosłownie w ostatniej chwili wrzucając na zamkniętym posiedzeniu Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu dodatkową daninę na rzecz artystów. Posiedzenie zamknięte było dla operatorów i ich rzeczników, ale nie dla lobbystów organizacji zbiorowego zarządzania prawami. I to oni przekonali posłów do bulwersującej poprawki, która nakłada podwójne tantiemy od reemitowania. Jeśli poprawka przejdzie, to zapłacą za to wszyscy abonenci płatnych telewizji, a kto te pieniądze dostanie? Wątpliwe jest by byli to polscy artyści, bo przecież polskich filmów w programach sieci kablowych i platform satelitarnych jest może kilka procent. To przepis, by kosztem widzów bogaciły się już i tak zamożne organizacje zbiorowego zarządzania, a gros wynagrodzeń zostało wytransferowane za granicę. 

Jeśli opłaty abonenckie zdrożeją, to stracimy wielu widzów, a operatorzy zmuszeni zostaną do poszukiwania oszczędności i rekompensowania ponoszonych strat w inny sposób. Boimy się, że dotknie to telewizje lokalne, będące już dziś i tak w bardzo trudnej sytuacji finansowej i działające tylko dzięki wsparciu finansowemu operatorów kablowych.

Tworzony od ponad 30 lat przez polskich przedsiębiorców sektor telekomunikacyjny prezentuje odbiorcom najbardziej atrakcyjną ofertę programową w Europie. Wspiera też lokalne społeczności. Są to bowiem często przedsiębiorstwa mocno zintegrowane społecznie, wspierające lokalny sport i kulturę. Gdy upadną, globalny operator nie zastąpi ich w tym dziele. 

To polscy operatorzy telekomunikacyjni równoważą poziom życia małych społeczności, dbając o ich potrzeby nie tylko w szerzeniu edukacji i rozrywki, ale również w informacji i harmonijnym rozwoju demokracji lokalnej. Trzeba zrozumieć, że to operatorzy telekomunikacyjni, współtworząc media lokalne, a przede wszystkim telewizje lokalne zdjęli z państwa obowiązek budowy infrastruktury nadawczej i rezerwowania częstotliwości telekomunikacyjnych dla tych mediów. Z ok. 170 telewizji lokalnych w Polsce zaledwie kilka korzysta z naziemnych nadajników. Pozostali swoje programy rozpowszechniają w sieciach kablowych, a zatem w infrastrukturze zbudowanej od podstaw przez przedsiębiorców. Ci sami przedsiębiorcy finansują telewizje lokalne, umożliwiając im realizację ich ważnej misji i zadań, których nikt inny nie byłby w stanie wypełnić.

Dlatego zarówno operatorzy jak i redakcje telewizji lokalnych apelują do Senatorów o usunięcie tego szkodliwego zapisu z procedowanego obecnie projektu Prawa Autorskiego. Transmitując obrady, dajemy Państwu możliwość obserwowania postaw wybranych przez siebie parlamentarzystów, a senatorom szansę, by publicznie pokazali jak bronią praw obywateli do posiadania wolnych i niezależnych mediów lokalnych. 

Obrady komisji można obejrzeć na stronie internetowej Senatu: 

https://www.senat.gov.pl/transmisje/

oraz na YouTube: 

https://www.youtube.com/@SenatRzeczypospolitejPolskiej/streams 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AparatowyTreść komentarza: Obsługuje W-21 jak i W-107 :) Ujęcie wodneData dodania komentarza: 17.02.2023, 18:57Źródło komentarza: Na terenie Grupy Azoty Police znajdują się pozostałości po Hydrierwerke PölitzAutor komentarza: Krzysztof DżemikTreść komentarza: Nie polecam tej firmy jako pracodawcy.Data dodania komentarza: 10.02.2023, 22:42Źródło komentarza: Grupa Azoty Polyolefins poszukuje pracowników na różne stanowiska produkcyjneAutor komentarza: MamaTreść komentarza: W czasie pandemii żaden pracownik pani Kasi nie stracił pracy? Może dla tego że ciężar utrzymania placówek spadł na rodziców dzieci, którzy zmuszeni byli płacić opłatę stałą za dziecko mimo iż placówka nie świadczyła usługi w ramach zawartej umowy. Rząd pozamykał placówki a koszty ich utrzymania spadły na rodziców. Czy tak powinno funkcjonować sprawne państwo?Data dodania komentarza: 1.09.2022, 11:33Źródło komentarza: Dofinansowanie placówek przedszkolnych i żłobkówAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Głosuję na NellęData dodania komentarza: 26.11.2020, 07:18Źródło komentarza: Nella Mazgiejko będzie reprezentować nasz region w plebiscycie Pokaż TalentAutor komentarza: KozaTreść komentarza: Troszkę źle napisaliście bo nie tylko modelkami były Policzanki Data dodania komentarza: 23.11.2020, 23:29Źródło komentarza: Lokalne firmy stworzą charytatywny kalendarzAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Co ma woda do śmieci ? Bo nie rozumiem ?????Data dodania komentarza: 11.11.2020, 10:57Źródło komentarza: Obawy Policzan w związku z nową metodą naliczania opłat za śmieci
Reklama
Reklama