Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 22 kwietnia 2025 19:24
Reklama

Eurostat: saldo migracji jest czynnikiem determinującym wzrost liczby ludności w UE

  • 16.10.2024 08:39
  • Autor: Grupa tipmedia
Eurostat: saldo migracji jest czynnikiem determinującym wzrost liczby ludności w UE

Fot. EPA

 

Po spadku liczby ludności w 2020 r. i 2021 r. spowodowanej pandemią liczba ludności w UE wzrosła drugi rok z rzędu – wynika z danych Eurostatu. W Polsce efekt dodatniego salda migracji nie był wystarczający, aby zrekompensować ujemny przyrost naturalny.

 

Wzrost liczby ludności w UE w 2023 r.

Jak poinformował Europejski Urząd Statystyczny Eurostat, liczba ludności w Unii Europejskiej wzrosła z 447,6 mln osób w dniu 1 stycznia 2023 r. do 449,2 mln w dniu 1 stycznia 2024 r. Według autorów raportu obserwowany wzrost liczby ludności można przypisać zwiększonym ruchom migracyjnym po pandemii COVID-19 oraz napływom migrantów z Ukrainy.

W szerszym ujęciu czasowym, liczba ludności UE wzrosła z 354,5 mln osób w 1960 r. do 449,2 mln osób w dniu 1 stycznia 2024 r., co stanowi wzrost o 94,7 mln osób.

Źródło infografiki: Eurostat

 

Przyrost naturalny i saldo migracji

Według danych Eurostatu do 2011 r. przyrost naturalny w krajach Unii Europejskiej był dodatni, choć stale malejący. Sytuacja uległa zmianie w 2012 r., gdy przyrost naturalny stał się ujemny, a na terenie Wspólnoty Europejskiej odnotowano więcej zgonów niż urodzeń.

Sytuacja ta utrzymywała się do 2023 r., kiedy liczba zgonów (4,84 mln) nadal przewyższała liczbę żywych urodzeń w krajach członkowskich (3,67 mln), co utrzymywało ujemny przyrost naturalny w populacji. Mimo to w ubiegłym roku na terenie Unii Europejskiej odnotowano wzrost liczby ludności o prawie 1,7 mln osób. Jak poinformował Eurostat, wzrost ten wynikał z dodatniego salda migracji.

„Krótko mówiąc, przyrost naturalny ludności UE (-1,2 mln osób) był niższy niż saldo migracji powiększone o korektę statystyczną (+2,8 mln), co spowodowało wzrost liczby ludności o prawie 1,7 mln” – czytamy w raporcie.

Jak przekazał Eurostat, saldo migracji jest czynnikiem determinującym wzrost liczby ludności na terenie UE. 

„Oczekuje się, że liczba zgonów będzie nadal rosła ze względu na starzenie się społeczeństwa, a zakładając, że współczynniki dzietności pozostaną na stosunkowo niskim poziomie, ujemny przyrost naturalny (więcej zgonów niż urodzeń) może się utrzymać. Gdyby tak się stało, ogólny spadek lub wzrost liczby ludności UE w przyszłości będzie prawdopodobnie w dużej mierze zależał od wkładu salda migracji” – napisano w raporcie.

Jak wygląda sytuacja w wybranych krajach UE?

Liczba ludności poszczególnych krajów UE na dzień 1 stycznia 2024 r. wahała się od 0,6 mln osób na Malcie do 83,4 mln osób w Niemczech. Tego dnia mieszkańcy Niemiec, Francji i Włoch stanowili prawie połowę (47 proc.) ogółu ludności UE – kraje te zamieszkiwało blisko 210,8 mln osób. Prócz Malty najmniej osób mieszkało w Luksemburgu (0,7 mln osób) i na Cyprze (1 mln osób).

Wzrost liczby ludności w ubiegłym roku w krajach członkowskich Unii Europejskiej był nierównomierny. 20 państw członkowskich odnotowało wzrost liczby ludności, zaś w 7 liczba ludności spadła. Najwyższe tempo wzrostu liczby ludności w ubiegłym roku odnotowano na Malcie (38,7 na 1000 osób), w Luksemburgu (16,9), na Cyprze (13,8) i w Irlandii (13,6). Największe spadki odnotowano natomiast na Łotwie (-5,9), w Polsce (-3,6), na Węgrzech (-1,6) i w Grecji (-1,6).

Jak przypomniano w raporcie, przyrost ludności w danym kraju może nastąpić na dwa sposoby – albo w wyniku przyrostu naturalnego, albo w wyniku salda migracji. Według danych siedem krajów UE (Chorwacja, Irlandia, Cypr, Luksemburg, Francja, Szwecja i Malta) wykazało dodatni przyrost naturalny ludności, zaś w pozostałych dwudziestu liczba zgonów przewyższyła liczbę urodzeń. Największe ujemne wskaźniki przyrostu naturalnego odnotowano na Łotwie (-7,2 na 1 000 osób), w Bułgarii (-6,8) i na Litwie (-5,7). 

Saldo migracji w 2023 r. było dodatnie we wszystkich państwach UE, przy czym najwyższe wskaźniki zaobserwowano na Malcie (37,9 na 1 000 osób), na Litwie (15,7), w Portugalii (14,7) i Luksemburgu (14,0).

Spośród państw UE, w których w 2023 r. wzrosła liczba ludności, siedem krajów (Irlandia, Francja, Chorwacja, Cypr, Luksemburg, Malta i Szwecja) odnotowało zarówno przyrost naturalny, jak i dodatnie saldo migracji. W 13 innych krajach (Belgia, Czechy, Dania, Niemcy, Estonia, Hiszpania, Litwa, Niderlandy, Austria, Portugalia, Rumunia, Słowenia i Finlandia) wzrost liczby ludności był jedynie skutkiem dodatniego salda migracji.

Spośród 7 państw UE, które odnotowały spadek liczby ludności w 2023 r. (Bułgaria, Grecja, Włochy, Łotwa, Węgry, Polska i Słowacja), efekt dodatniego salda migracji nie był wystarczający, aby zrekompensować ujemny przyrost naturalny.

Źródło informacji: EuroPAP News

Link Kanoniczny: https://europapnews.pap.pl/eurostat-saldo-migracji-jest-czynnikiem-determinujacym-wzrost-liczby-ludnosci-w-ue

Materiał partnera


Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AparatowyTreść komentarza: Obsługuje W-21 jak i W-107 :) Ujęcie wodneData dodania komentarza: 17.02.2023, 18:57Źródło komentarza: Na terenie Grupy Azoty Police znajdują się pozostałości po Hydrierwerke PölitzAutor komentarza: Krzysztof DżemikTreść komentarza: Nie polecam tej firmy jako pracodawcy.Data dodania komentarza: 10.02.2023, 22:42Źródło komentarza: Grupa Azoty Polyolefins poszukuje pracowników na różne stanowiska produkcyjneAutor komentarza: MamaTreść komentarza: W czasie pandemii żaden pracownik pani Kasi nie stracił pracy? Może dla tego że ciężar utrzymania placówek spadł na rodziców dzieci, którzy zmuszeni byli płacić opłatę stałą za dziecko mimo iż placówka nie świadczyła usługi w ramach zawartej umowy. Rząd pozamykał placówki a koszty ich utrzymania spadły na rodziców. Czy tak powinno funkcjonować sprawne państwo?Data dodania komentarza: 1.09.2022, 11:33Źródło komentarza: Dofinansowanie placówek przedszkolnych i żłobkówAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Głosuję na NellęData dodania komentarza: 26.11.2020, 07:18Źródło komentarza: Nella Mazgiejko będzie reprezentować nasz region w plebiscycie Pokaż TalentAutor komentarza: KozaTreść komentarza: Troszkę źle napisaliście bo nie tylko modelkami były Policzanki Data dodania komentarza: 23.11.2020, 23:29Źródło komentarza: Lokalne firmy stworzą charytatywny kalendarzAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Co ma woda do śmieci ? Bo nie rozumiem ?????Data dodania komentarza: 11.11.2020, 10:57Źródło komentarza: Obawy Policzan w związku z nową metodą naliczania opłat za śmieci
Reklama
Reklama