Prace wstępne nad przydomowym ogrodem, czyli głowa i plan
Wypisz, jakie rośliny planujesz posadzić. Na kartce rozrysuj, w którym miejscu znajdą się ścieżki, ogrodzenia i uwzględnij małą architekturę oraz miejsce na ognisko. Zmierz poziom pH gleby i zaznacz stanowiska słoneczne, półcieniste i cieniste.
W jakim stylu urządzisz ogród – angielskim, nowoczesnym, wiejskim? Wybierz tak, żeby jego estetyka pasowała do stylistyki domu i otoczenia.
Gatunki roślin ozdobnych dobierz pod kątem czasu, jaki możesz poświęcić na ich pielęgnację: podlewanie, nawożenie, przycinanie i zabezpieczenie przed zimą.
Przygotuj miejsca pod rabaty i warzywnik
Oczyść glebę z chwastów, korzeni i kłączy. Przekop ją i dostosuj jej strukturę do wymagań roślin. Piasek rozluźni zbyt ciężką ziemię, a torf dociąży, jeżeli jest zbyt lekka. Użyźnij ją kompostem, obornikiem lub nawozami wieloskładnikowymi.
Skomunikuj wszystkie części ogrodu tak, żebyś mógł dotrzeć do każdej rośliny. Boki ścieżek powinny delikatnie opadać, wówczas woda deszczowa nie spowoduje zastojów.
Zakładasz ogród na terenie o wysokim poziomie wód gruntowych? Rozważ założenie rur drenujących, które odwodnią podłoże. A jeśli chcesz zaoszczędzić czas na podlewaniu lub móc wyjechać na kilka dni bez obaw o stan ogrodu, załóż system nawadniający. Podczas głębszych prac w ziemi możesz rozciągnąć też siatkę na krety.
Rabaty kwiatowe – gdzie je umieścić?
Rośliny ozdobne odnajdą się w każdym miejscu ogrodu:
- pod ogrodzeniem,
- na wejściu do ogrodu,
- po obu stronach głównej ścieżki,
- przy ścianie domu (tu dodatkowo będą mieć zacisznie).
W pierwszej kolejności pełnią rolę dekoracyjną, dlatego wybieraj widoczne stanowiska i miejsce pod kącik wypoczynkowy.
Kwiaty sadź od najniższych z przodu do coraz wyższych na drugim i trzecim planie. Do odsłoniętych miejsc wybieraj rośliny światłolubne, takie jak ostróżki, floksy, smagliczki, jeżówki, rudbekie, trawy ozdobne, a do cienia m.in. hosty, paprocie, tawułki i parzydło leśne.
Krzewy i drzewa – w których miejscach czują się najlepiej?
Krzewy i drzewa owocowe wymagają słonecznych, ciepłych i zacisznych stanowisk. W pełnym słońcu owoce nabierają smaku i pięknie się wybarwiają.
Krzewy ozdobne osiągają różną wysokość i rozpiętość. Perukowiec podolski, forsycja, lagerstroemia i hortensja ogrodowa rosną jako solitery. Wolisz widowiskowe kompozycje? Berberys Thunberga, hortensja ogrodowa, pięciornik krzewiasty i tawuła japońska są do Twoich usług. Na skalniaku posadzisz lawendę i kosodrzewinę Pumilio.
Wysokie drzewa ozdobne rozmieść w dalszych częściach ogrodu i przy ogrodzeniach: tamaryszek, świerk srebrny, trzmielinę oskrzydloną i eukaliptus niebieski. Jeśli wolisz niższe gatunki, wybierz judaszowca kanadyjskiego lub paulownię omszoną.
Warzywa i zioła – świeża żywność prosto z własnego ogrodu
Warzywnik podziel na cztery strefy – łatwiej zaplanujesz siew zgodny z płodozmianem. Jesienią lub na wiosnę zasil grządki obornikiem.
Po nasiona warzyw zajrzyj na: https://cebule-kwiatowe.pl/nasiona-warzyw/. Ogólne zasady mówią, że rośliny o dużym zapotrzebowaniu na składniki pokarmowe (warzywa dyniowate, kapustne) sadzi się przed roślinami o niższych wymaganiach (strączki, marchew, pietruszka). Warzywa o długich korzeniach sadzi się na grządce 2-3 lata po oborniku i po roślinach o krótkim systemie korzeniowym. Niestety mogą zwiększyć populację nicieni w glebie, więc po nich zaplanuj warzywa krzyżowe, które zredukują ilość pasożytów. Obok roślin o krótkich korzeniach sadzi się warzywa o długich korzeniach, a po żarłocznych roślinach poplon w postaci lucerny, koniczyny i łubinu.
Załóż przydomowy ogród – ozdobi Twoją posesję, wyżywi Cię i zrelaksuje
Kolorowy ogród ozdobny i warzywnik to zasługa Twojej wyobraźni i dzieło Twoich rąk. Sprawdź, jak wielka będzie Twoja satysfakcja, kiedy wypełni się aromatem kwiatów, a na grządkach zaczną pojawiać się dojrzałe warzywa, które nie widziały ani grama chemii. Z ogrodnika amatora staniesz się prawdziwym weteranem. Trzymamy za Ciebie kciuki!