Jakie choroby przenoszą mszyce?
Zdecydowanie najczęściej występującą chorobą przenoszoną przez mszyce jest wirus żółtej karłowatości jęczmienia (BYDV). Poraża ona uprawy jęczmienia, ale także pszenicy ozimej. Rośliny, w których rozwija się wirus są w gorszej kondycji i wolniej się rozwijają. Na skutek choroby zmniejsza się krzewienie produkcyjne, a dodatkowo rośliny wczesną wiosną wolniej "startują". Obecnie nie ma skutecznych agrochemikaliów pozwalających na leczenie zainfekowanych roślin.
Kiedy pojawiają się mszyce w zbożach?
Obecność tych niepozornych szkodników można zaobserwować już w fazie szpilkowania. Dotyczy to zwłaszcza zbóż wysiewanych wcześniej np. jęczmienia ozimego lub pszenic sianych w terminie agrotechnicznym. Jest to jasny sygnał, że należy wykonać zabieg zwalczający. Zaniechanie działania może spowodować, że zwiększy się liczebność mszyc, a tym samym prawdopodobieństwo porażanie roślin przez choroby wirusowe.
Ważne jest, aby prowadzić monitoring przez cały okres jesienny, ponieważ mszyce mogą nalatywać na plantacje już po zabiegu. Przy długiej i ciepłej jesieni może być konieczność wykonania więcej niż jednej aplikacji środka owadobójczego.
Co stosować na mszyce jesienią w zbożach?
Zwalczanie mszyc jesienią w pszenicy ozimej z reguły wykonywanie jest przy pomocy najprostszych środków owadobójczych z grupy pyretroidów. Do nich należy między innymi TopGun 050 CS, który można stosować w dawce od 0,075 do 0,1 l/ha. Należy pamiętać o tym, że produkt działa kontaktowo i żołądkowo, a na roślinie powierzchniowo. W związku z tym działanie tego produktu będzie szybkie, ale dość krótkie.
Alternatywą dla zabiegu, samą substancją czynną z grupy pyretroidów, jest aplikacja środka będącego np. mieszaniną dwuskładnikową zawierającą acetamipryd. Acetamipryd działa w roślinie systemicznie, czyli działanie takie rozwiązanie będzie dłużej niż samego pyretroidu, ale często niewystarczające do pełnego zabezpieczenia uprawy.
Ochrona insektycydowa jest jedynie częścią jesiennej agrotechniki zbóż ozimych, tutaj: https://osadkowski.pl/srodki-ochrony-roslin/insektycydy--c-001119 można dowiedzieć się o niej więcej.