Rozmiar (i materiał) ma znaczenie
Wybierając materiał na markizę, sugeruj się jej rozmiarem i tworzywem, z którego ma być on wykonany. Wielkopowierzchniowe zasłony mają tendencję do zwisania, dlatego powinny być wykonane z poliestru. Właściwości tego tworzywa sprawiają, że tkanina na markizy zachowuje stabilność. Alternatywą dla poliestru jest akryl, który sprawdza się w miejscach silnie nasłonecznionych. Dlatego stosuje się go często jako ochrona przed światłem słonecznym w restauracyjnych i kawiarnianych ogródkach.
Jaki wzór tkaniny będzie najlepszy?
Ogólna zasada jest bardzo prosta. Im bardziej narażona na zanieczyszczenia jest tkanina na markizy, tym powinna być ona ciemniejsza. Rzecz jasna można postawić na jasne, a nawet białe markizy, ale trzeba je wcześniej dokładnie zabezpieczyć przed działaniem zanieczyszczeń, w tym kurzu i ptasich odchodów. Kompromisem pomiędzy funkcjonalnością a elegancją jest tkanina w paski. Dzięki temu markiza wpuszcza więcej światła i nie jest tak podatna na zanieczyszczenia.
Szyta, czy klejona?
Markizy powstają najczęściej z połączenia dwóch rodzajów tkanin. Łączy się je ze sobą metodą szytą lub klejoną. Szyta tkanina na markizy charakteryzuje się zwiększoną wytrzymałością i dobrze znosi duże opady deszczu. Należy jednak pamiętać, że na samym początku tkaniny szyte mogą przeciekać, aż do momentu uszczelnienia rąbków przez niewielkie cząstki zanieczyszczeń. Tkanina klejona ma jednolitą powierzchnię, wobec czego jej połączenia nie przeciekają. Wadą materiałów łączonych klejem jest ich większa podatność na zagniecenia, co ma istotne znaczenie w przypadku wielosezonowej eksploatacji.
Markiza a woda - co warto wiedzieć?
Z reguły tkaniny na markizy są pokryte specjalną warstwą hydrofobową. Oznacza to, że woda spływa po nich, gdy ich powierzchnia jest nachylona pod kątem wynoszącym minimum 14 stopni. Zaleca się, aby markizy nie były zbyt długo narażone na oddziaływanie wilgoci. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że pojawią się na nich charakterystyczne plastry miodu i przebarwienia. Markiza jest również podatna na działanie pleśni. Aby wydłużyć czas eksploatacji tkaniny do maksimum, nie należy jej narażać na zbyt intensywne opady deszczu. A jeśli już markiza zmoknie, to koniecznie (i jak najszybciej) trzeba ją wysuszyć. Na marginesie warto dodać, że dobrą praktyką jest impregnacja markiz powłoką teflonową, która skutecznie wydłuża ich żywotność i zmniejsza podatność na zanieczyszczenia. Dobrze dobrana tkanina na markizy to pewność, że osłona zachowa swe właściwości przez długie lata i to niezależnie od panujących warunków.