Korzyści wynikające z masażu na cellulit
Masaż to zabieg, który stymuluje skórę oraz leżące pod nią tkanki. Jakie korzyści wynikają z masażu w kontekście walki z cellulitem?
Poprawa krążenia
Po pierwsze, masaż usprawnia przepływ krwi i limfy. Jak wiadomo, za powstawaniem cellulitu stoją zaburzenia krążenia, które odpowiadają za tworzenie się obrzęków i zatrzymywanie zbędnych produktów metabolicznych w tkankach. Masaż jest w stanie pobudzić układ limfatyczny i krwionośny, co w efekcie pomaga pozbyć się toksyn i nadmiaru wody, a także zwiększa dopływ składników odżywczych i tlenu do skóry. Działa zatem na podstawową przyczynę cellulitu.
Rozbicie złogów tłuszczowych
Po drugie, masaż może wspomóc rozbijanie tłuszczu, a nawet przyśpieszyć nieco jego rozkład. Pomaga więc walczyć z kolejną przyczyną cellulitu, mianowicie nieprawidłowym rozmieszczeniem oraz przerostem komórek tłuszczowych. Oczywiście, nie redukuje tłuszczu bezpośrednio i szybko. Wspomaga jednak rozbijanie złogów tłuszczowych, dzięki czemu powoduje bardziej równomierne rozłożenie tkanki tłuszczowej. Pośrednio też stymuluje spalanie tłuszczu - przez rozgrzanie ciała i i pobudzenie krążenia, co usprawnia metabolizm komórek tłuszczowych.
Relaksacja mięśni i powięzi
Po trzecie, masaż rozluźnia napięte mięśnie i ich powięzi. Powięź, która jest tkanką łączną otaczającą mięśnie, może powodować nierówności na skórze, gdy jest napięta. Tak samo mięśnie, gdy są napięte, mogą pogłębiać widoczność cellulitu, ponieważ ograniczają prawidłowy przepływ krwi i limfy. Rozluźnienie mięśni i powięzi poprzez masaż przyczynia się do poprawy ukrwienia i elastyczności tkanek oraz ujędrnienia i wygładzenia skóry.

Jak prawidłowo wykonać masaż na cellulit?
Tylko właściwie wykonany masaż pozwoli zredukować cellulit. Dlatego jeśli decydujesz się na samodzielne przeprowadzanie takiego zabiegu, pamiętaj o najważniejszych zasadach.
- Zacznij od odpowiedniego przygotowania skóry. Powinna być czysta, dlatego dobrze jest wykonać masaż po wzięciu prysznica czy kąpieli.
- Używaj kosmetyków, które nadadzą skórze poślizg. Nie masuj skóry na sucho, bo tak możesz spowodować jej rozciągnięcie. Dobrym wyborem będą naturalne oleje, które można dodatkowo wzbogacić o olejki eteryczne o właściwościach antycellulitowych, np. olejek pomarańczowy czy olejek mandarynkowy.
- Stosuj odpowiednie techniki i od łagodnych ruchów przejdź do bardziej zdecydowanych. Na początek delikatnie głaszcz skórę, po czym przejdź do jej ugniatania i oklepywania. Nie bój się wykonywać mocniejszych ruchów – trzeba użyć trochę siły, aby pobudzić krążenie krwi i drenaż limfatyczny. Zabieg nie powinien jednak być bolesny.
- Wykonuj masaż w odpowiednim kierunku. Najważniejsza regułą jest taka, aby kierować się zawsze w stronę serca, czyli zgodnie z kierunkiem przepływu limfy. Wyjątkiem jest brzuch, który należy masować ruchami okrężnymi zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
- Poświęć odpowiednią ilość czasu na każdą partię ciała. Masuj każdą partię objętą cellulitem – brzuch, uda, pośladki, ramiona – aż skóra się rozgrzeje i zaczerwieni. Będzie to świadczyło o pobudzeniu krążenia. Najlepiej wykonywać masaż przez około 5-10 minut na każdą partię ciała.
- Bądź regularna. Przeprowadzaj masaż co najmniej 3-4 razy w tygodniu, aby zauważyć efekty. Już po 2-4 tygodniach systematycznych masaży pojawiają się pierwsze rezultaty.
Masażery, które pomagają walczyć z cellulitem
Wykonanie masażu warto sobie ułatwić różnymi akcesoriami. Ręczne masowanie skóry może być męczące, zwłaszcza gdy dopiero zaczynamy robić takie zabiegi. Odpowiedni masażer to bardzo pomocne narzędzie, ponieważ nie wymaga tak dużego użycia siły, aby masaż był robiony efektywnie.
Do wyboru mamy różne rodzaje masażerów, od prostych do bardziej zaawansowanych technologicznie i wyposażonych np. w podczerwień. Z tych najprostszych można tu wymienić:
- szczotkę – posiada ona włosie z dzika lub włókien roślinnych. Należy ją stosować na sucho. Oprócz pobudzania przepływu krwi i limfy, dodatkowo pozwala pozbyć się martwego naskórka,
- roller – to wałek mający wypustki, kolce lub igły. Wspomaga krążenie krwi i limfy, a także ujędrnia skórę.
- bańki chińskie – cieszą się dużą popularnością i uchodzą za bardzo skuteczne w likwidowaniu cellulitu. Działają na zasadzie masażu próżniowego.
Krem antycellulitowy i inne kosmetyki – jak mogą wzmocnić efekty masaży?
Nie da się jednak ukryć, że sam masaż nie wystarczy, aby całkowicie zwalczyć cellulit. Dlatego warto sięgnąć również po inne sposoby, które zwiększą jego skuteczność.
Jednym z tych sposobów jest codzienne smarowanie skóry kremem antycellulitowym. Dobry produkt zawiera składniki redukujące cellulit. Gdy zastosujemy taki kosmetyk tuż po zrobieniu masażu, jego składniki aktywne lepiej wnikną w skórę, dzięki czemu ich działanie będzie jeszcze intensywniejsze.
Zobacz: Kremy antycellulitowe od Verdelove
Działanie masaży możemy wzmocnić również wcześniejszym peelingiem skóry. Ten złuszczający zabieg już sam w sobie jest masażem, polega bowiem na pocieraniu skóry szorstką rękawicą lub drobinkami, np. fusami od kawy. Peeling powoduje, że skóra jest lepiej ukrwiona i zmiękczona, w związku z czym dobrze przygotowana do masażu. Taki zabieg złuszczający można robić 1-2 razy w tygodniu.
Najintensywniej działającymi preparatami na cellulit są kosmetyki do body wrappingu. Ich działanie zwiększa jeszcze folia, którą owija się skórę po nałożeniu preparatu. Po upływie 20-40 minut folię się zdejmuje, a kosmetyk zmywa ze skóry. Rozgrzana skóra lepiej chłonie składniki aktywne, co potęguje efekt zmniejszenia cellulitu. Zabiegi body wrapping warto wykonywać 1-2 razy w tygodniu. Warto je robić po wcześniejszym masażu, aby jeszcze zwiększyć jego intensywność.
Jakich składników warto szukać w serum na cellulit?
Oto przykłady składników aktywnych, które są polecane w walce z cellulitem:
- kofeina – poprawia mikrokrążenie i redukuje obrzęki. Ujędrnia i napina skórę. Dzięki właściwościom lipolitycznym zmniejsza złogi tłuszczowe,
- wyciągi z alg – nawilżają i odżywiają skórę, nadając jej większą jędrność. Wpływają też korzystnie na spalanie tłuszczu i pomagają eliminować toksyny oraz nadmiar wody,
- ekstrakt z owoców ostrej papryki – zawarta w nim kapsaicyna rozgrzewa skórę i rozszerza naczynia krwionośne, pobudzając przepływ krwi. Przyśpiesza też metabolizm komórek tłuszczowych oraz działa antyoksydacyjnie,
- ekstrakt z imbiru – rozgrzewa skórę, poprawia jej ukrwienie i chroni ją przed działaniem wolnych rodników. Zmniejsza obrzęki i złogi tłuszczowe,
- olejek cynamonowy – posiada właściwości rozgrzewające, pobudzającekrążenie i lipolityczne,
- ekstrakt z żeń-szenia syberyjskiego – zwiększa ukrwienie skóry i poprawia jej elastyczność. Ponadto działa antyoksydacyjnie i regenerująco,
- ekstrakt z lawendy wąskolistnej – nawilża i ujędrnia skórę. Likwiduje obrzęki.
Zwiększ efekty masażu, stosując kosmetyki na cellulit Vialise!
Vialise to seria kosmetyków, którą zdecydowanie każda kobieta z cellulitem powinna poznać! Te oparte na naturalnych składnikach produkty do pielęgnacji stanowią świetne rozwiązanie problemu pomarańczowej skórki.
Serum antycellulitowe Vialise to kompleksowo działający produkt, który usprawnia mikrokrążenie, wzmacnia naczynia krwionośne i ujędrnia skórę. A przy tym dobrze ją nawilża i uelastycznia. Swoje działanie zawdzięcza m.in. kofeinie i wyciągom z alg. Ponieważ ma lekką żelową konsystencję i szybko się wchłania, stanowi idealne uzupełnienie masażu.
Drugim z proponowanych przez markę Vialise kosmetyków jest krem na cellulit Vialise Lifting Effects. Wspaniale ujędrnia i wygładza skórę, do tego poprawia jej elastyczność i nawilża. Kosmetyk zawiera m.in. ekstrakty z eleuterokoka kolczastego i lawendy wąskolistnej, które pozytywnie wpływają na ukrwienie skóry oraz nawilżają ją i chronią przed starzeniem. Warto stosować ten krem razem z serum na cellulit Vialise – dzięki temu szerzej zadziałamy na problem cellulitu.
W ofercie marki znajdziemy też preparat do body wrappingu. Vialise Body Wrapping to prawdziwa bomba składników antycellulitowych: w składzie ma m.in. olejek cynamonowy, ekstrakt z imbiru, ekstrakt z owoców ostrej papryki. Działa na cellulit naprawdę intensywnie, prowadząc do zmniejszenia jego widoczności.

Sprawdź, jak skuteczne są kosmetyki Vialise – Kliknij.
Podsumowanie
Warto robić masaż na cellulit, ale trzeba przy tym pamiętać, że to nie wystarczy, aby całkowicie pozbyć się pomarańczowej skórki. Dlatego dobrym pomysłem jest połączenie masaży ze stosowaniem kosmetyków antycellulitowych. W preparatach na cellulit znajdują się składniki poprawiające mikrokrążenie i ujędrniające, dzięki czemu mogą one wzmocnić efekt masażu.
Bibliografia
1.Misbah H. Khan, Babar K. Rao, Neil S. Sadick, Cellulit i podskórna tkanka tłuszczowa: różnice i podobieństwa,
2.Pugliese PT., The pathogenesis of cellulite: a new concept,2007
3.Pokładowska-Kielan E., Cellulit wróg rozpracowany, 2009
4.Zdziebko-Zięba M., Skuteczna walka z cellulitem, 2008
5.Kociemba B., Cellulit –czym jest i jak z nim walczyć? 2007