Skąd wiadomo, że włosy wypadają przez ŁZS, a nie z jakiegoś innego powodu?
Pytanie: | Odpowiedź: |
Czy masz kontakt z dermatologiem: | Kompetentną osobą, która może potwierdzić diagnozę, jest tylko dermatolog. |
Co specjalista robi, gdy nie jest pewny co do diagnozy? | Lekarz, jeżeli nie jest na sto procent pewien swojej oceny, może zlecić wykonanie takiego badania jak:
|
Łojotokowe zapalenie skóry głowy – czym się charakteryzuje?
ŁZS głowy to choroba przewlekła, ale niezakaźna, czyli nie można się nią zarazić. Ma jednak swoje okresy remisji i nawrotów, dlatego tak istotny jest regularny kontakt z dermatologiem. Ta dermatoza jest też związana z nadmiernym rozrostem, tworzących nasz mikrobiom skóry, drożdżopodobnych grzybów – malassezia furfur. Normalnie nie czynią nam one żadnej krzywdy, ale w sprzyjających im warunkach, zaczynają niebezpiecznie się namnażać, stąd stany zapalne, przeczosy, świąd, nawarstwienia naskórka, łupież i inne przykre charakterystyczne objawy ŁZS. Trzeba podkreślić, że jak dotąd nie znaleziono jeszcze przyczyny tej choroby, działa się zatem objawowo, czyli reguluje pracę gruczołów łojowych, zabija grzyby i łagodzi stany zapalne.
Osoby, które cierpią na łojotokowe zapalenie skóry głowy mogą, z czasem, zauważyć u siebie również objawy łysienia. Wypadanie włosów na tle tej dermatozy ma kilka przyczyn.
Żeby ograniczyć zmiany skórne oraz wypadanie włosów, konieczne jest:
specjalistyczne leczenie,
właściwe obchodzenie się z włosami – uwaga na mocne upinanie włosów, gorący nawiew suszarki, ale też wszystkie urządzenia do stylizacji na gorąco, kosmetyki do utrwalania fryzury, ale też niewłaściwe i agresywne produkty myjące!
odpowiednia pielęgnacja przy pomocy profesjonalnych dermokosmetyków, czyli preparatów na bazie naturalnych, specjalnie dobranych naturalnych składników aktywnych,
specjalne trychologiczne zabiegi,
wprowadzenie dobrej diety, która pomoże w walce z tą dolegliwością:
- warto zwrócić szczególną uwagę na produkty zawierające dużo witaminy z grupy B i cynku. Można je znaleźć w takich produktach, jak: kasza gryczana, nasiona, pestki, ryby, wołowina, jagnięcina, drób.
trzeba natomiast unikać produktów z dużą zawartością cukru, a także unikać serów pleśniowych, alkoholu, ostrych potraw, by uniknąć pobudzenia produkcji łoju oraz wzmożonego rozwoju drożdżaków.
Nadmierna produkcja łoju i jego gromadzenie się na skórze sprzyja podrażnieniom i uczuciu swędzenia. Stąd osoby, którym dokucza łojotokowe zapalenie skóry głowy, z czasem, mogą spostrzec nadmierne wypadanie włosów, a nawet łysienie. Dlatego tak istotną kwestią jest intensywne leczenie dermatologiczne oraz pielęgnacja przy użyciu łagodnych, ale skutecznych środków z przeznaczeniem do walki z ŁZS, w których można znaleźć siarkę, ichtiol oraz specjalnie dobrane kwasy – mówi dr n. med. Igor Michajłowski, dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica
Wypróbuj zestaw łagodzący wszystkie charakterystyczne objawy ŁZS, a tym samym wspierający też włosy
Szampon Seborh – znajdziesz w nim np.: mleczko pszczele, siarczek selenu czy ichtiol. Produkt ułatwia złuszczanie martwego naskórka, oczyszcza skórę głowy i włosów, skutecznie zabija grzyby, reguluje pracę gruczołów łojowych, ale też co ważne wzmocnia barierę hydrolipidową skóry! Zatem szampon na wypadanie włosów przy łojotoku sprawia, że cebulki będą bardziej zakotwiczone, a włosy wzmocnione!
Emulsja Seborh – zawiera: mocznik, siarkę oraz pirokton olaminy, zatem łagodzi stany zapalne i wpływa na normalizację gruczołów łojowych. Lekka konsystencja preparatu delikatnie, ale skutecznie zmiękcza, a później złuszcza martwy naskórek, likwidując skorupę. Emulsja koi, regeneruje i wygładza skórę, przez co też włosy są zdrowsze i nie wypadają.
Płyn Seborh – ma w składzie składniki, typu: liczne kwasy, glukonolakton, ekstrakt z miłorzębu. Przy regularnym stosowaniu skóra jest zregenerowana i nawilżona. A mikrokrążenie oraz naczynia krwionośne wzmocnione. Płyn zmniejsza przetłuszczanie się skóry głowy i włosów, czyniąc ją dotlenioną i odżywioną, co również odbija się na wyglądzie czupryny.
Zobacz szampony, maści i kremy na łojotokowe zapalenie skóry: https://verdelove.pl/kategoria-produktu/problemy-skorne/lojotokowe-zapalenie-skory/
Jak stosować zestaw Seborh?
Szampon Seborh: Na zwilżone ciepłą wodą włosy nanieść i delikatnie wmasować szampon, aż do uzyskania piany. Pianę pozostawić na około 5 minut, a następnie dokładnie spłukać wodą. Czynność powtórzyć.
Emulsja Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść emulsję na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.
Płyn Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść płyn na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.
Pielęgnacja przy ŁZS – czy szampon przeciw wypadaniu włosów w łojotoku wystarczy?
Sam szampon przeciw wypadaniu włosów w łojotoku to może być za mało. Lepiej wybrać profesjonalny zestaw dermokosmetyków, w którym jest nie tylko szampon, ale również produkt, który będzie miał dłuższy kontakt ze skórą głowy, np. odżywka, maska, emulsja czy płyn. Dobrze, żeby był w nich dobrane wyciągi, kwasy, ekstrakty, które będą wspierać właściwe leczenie.
Nie zapominaj o systematycznych wizytach u dermatologa, który będzie prawidłowo Cię prowadził, dobierając odpowiednią kurację (miejscowe, doustne, a nawet leczenie skojarzone). Możesz również przedyskutować ze specjalistą wdrożenie innych metod, wspierających harmonijną regenerację skóry głowy, a przy tym zakotwiczenie cebulek.
Tylko takie całościowe podejście jest w stanie przynieść skuteczne rezultaty!
Podsumowanie
Łojotokowe zapalenie skóry głowy nieleczone, może się zaostrzać i rozsiewać się na inne części ciała, które są bogate w gruczoły łojowe. Zwróć zatem uwagę na kontakt z dermatologiem, ściśle stosuj się do jego zaleceń, ponadto weź pod uwagę pielęgnację wysokiej jakości dermokosmetykami. Prowadź zdrowy styl życia oraz odpowiednio postępuj z włosami. Dzięki takiemu podejściu szybko przygasisz zmiany, a dzięki temu też poprawisz wygląd czupryny.