Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 07:30

Wypadanie włosów w łojotokowym zapaleniu skóry – zatrzymaj!

Wypadanie włosów w łojotokowym zapaleniu skóry to tylko jeden z objawów tej choroby. Trzeba zdawać sobie sprawę, że problem przede wszystkim dotyczy zmian skórnych, takich jak: czerwone plamy, ranki, tłuste nawarstwione łuski, łupież i przetłuszczanie się włosów, czasami nawet twarda skorupa. A wypadanie włosów w łojotokowym zapaleniu skóry można powiedzieć, że jest następstwem powyższych objawów.
  • 06.10.2024 07:45
  • Autor: Farmacia Verde
Wypadanie włosów w łojotokowym zapaleniu skóry – zatrzymaj!

Skąd wiadomo, że włosy wypadają przez ŁZS, a nie z jakiegoś innego powodu?

Pytanie:

Odpowiedź:

Czy masz kontakt z dermatologiem:

Kompetentną osobą, która może potwierdzić diagnozę, jest tylko dermatolog. 

Co specjalista robi, gdy nie jest pewny co do diagnozy?

Lekarz, jeżeli nie jest na sto procent pewien swojej oceny, może zlecić wykonanie takiego badania jak:

  • biopsja,

  • trichoskopia,

  • trichogram.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – czym się charakteryzuje?

ŁZS głowy to choroba przewlekła, ale niezakaźna, czyli nie można się nią zarazić. Ma jednak swoje okresy remisji i nawrotów, dlatego tak istotny jest regularny kontakt z dermatologiem. Ta dermatoza jest też związana z nadmiernym rozrostem, tworzących nasz mikrobiom skóry, drożdżopodobnych grzybów – malassezia furfur. Normalnie nie czynią nam one żadnej krzywdy, ale w sprzyjających im warunkach, zaczynają niebezpiecznie się namnażać, stąd stany zapalne, przeczosy, świąd, nawarstwienia naskórka, łupież i inne przykre charakterystyczne objawy ŁZS.  Trzeba podkreślić, że jak dotąd nie znaleziono jeszcze przyczyny tej choroby, działa się zatem objawowo, czyli reguluje pracę gruczołów łojowych, zabija grzyby i łagodzi stany zapalne.

Osoby, które cierpią na łojotokowe zapalenie skóry głowy mogą, z czasem, zauważyć u siebie również objawy łysienia. Wypadanie włosów na tle tej dermatozy ma kilka przyczyn.

Żeby ograniczyć zmiany skórne oraz wypadanie włosów, konieczne jest:

  • specjalistyczne leczenie, 

  • właściwe obchodzenie się z włosami – uwaga na mocne upinanie włosów, gorący nawiew suszarki, ale też wszystkie urządzenia do stylizacji na gorąco, kosmetyki do utrwalania fryzury, ale też niewłaściwe i agresywne produkty myjące!

  • odpowiednia pielęgnacja przy pomocy profesjonalnych dermokosmetyków, czyli preparatów na bazie naturalnych, specjalnie dobranych naturalnych składników aktywnych,

  • specjalne trychologiczne zabiegi,

  • wprowadzenie dobrej diety, która pomoże w walce z tą dolegliwością:

    - warto zwrócić szczególną uwagę na produkty zawierające dużo witaminy z grupy B i cynku. Można je znaleźć w takich produktach, jak: kasza gryczana, nasiona, pestki, ryby, wołowina, jagnięcina, drób.

    trzeba natomiast unikać produktów z dużą zawartością cukru, a także unikać serów pleśniowych, alkoholu, ostrych potraw, by uniknąć pobudzenia produkcji łoju oraz wzmożonego rozwoju drożdżaków.

    Skuteczne zarządzanie ŁZS
Igor Michajłowski, specjalista dermatolog Gdańsk

Nadmierna produkcja łoju i jego gromadzenie się na skórze sprzyja podrażnieniom i uczuciu swędzenia. Stąd osoby, którym dokucza łojotokowe zapalenie skóry głowy, z czasem, mogą spostrzec nadmierne wypadanie włosów, a nawet łysienie. Dlatego tak istotną kwestią jest intensywne leczenie dermatologiczne oraz pielęgnacja przy użyciu łagodnych, ale skutecznych środków z przeznaczeniem do walki z ŁZS, w których można znaleźć siarkę, ichtiol oraz specjalnie dobrane kwasy – mówi dr n. med. Igor Michajłowski, dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica

Wypróbuj zestaw łagodzący wszystkie charakterystyczne objawy ŁZS, a tym samym wspierający też włosy

Seborh to kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry głowy
Kup Seborh w Drogerii Olmed –kliknij
  • Szampon Seborh – znajdziesz w nim np.: mleczko pszczele, siarczek selenu czy ichtiol. Produkt ułatwia złuszczanie martwego naskórka, oczyszcza skórę głowy i włosów, skutecznie zabija grzyby, reguluje pracę gruczołów łojowych, ale też co ważne wzmocnia barierę hydrolipidową skóry! Zatem szampon na wypadanie włosów przy łojotoku sprawia, że cebulki będą bardziej zakotwiczone, a włosy wzmocnione!

  • Emulsja Seborh – zawiera: mocznik, siarkę oraz pirokton olaminy, zatem łagodzi stany zapalne i wpływa na normalizację gruczołów łojowych. Lekka konsystencja preparatu delikatnie, ale skutecznie zmiękcza, a później złuszcza martwy naskórek, likwidując skorupę. Emulsja koi, regeneruje i wygładza skórę, przez co też włosy są zdrowsze i nie wypadają.

  • Płyn Seborh – ma w składzie składniki, typu: liczne kwasy, glukonolakton, ekstrakt z miłorzębu. Przy regularnym stosowaniu skóra jest zregenerowana i nawilżona. A mikrokrążenie oraz naczynia krwionośne wzmocnione. Płyn zmniejsza przetłuszczanie się skóry głowy i włosów, czyniąc ją dotlenioną i odżywioną, co również odbija się na wyglądzie czupryny.

     

Zobacz szampony, maści i kremy na łojotokowe zapalenie skóry: https://verdelove.pl/kategoria-produktu/problemy-skorne/lojotokowe-zapalenie-skory/

 

Jak stosować zestaw Seborh?

Szampon SeborhNa zwilżone ciepłą wodą włosy nanieść i delikatnie wmasować szampon, aż do uzyskania piany. Pianę pozostawić na około 5 minut, a następnie dokładnie spłukać wodą. Czynność powtórzyć.

Emulsja Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść emulsję na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.

Płyn Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść płyn na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.

 

Pielęgnacja przy ŁZS – czy szampon przeciw wypadaniu włosów w łojotoku wystarczy?

Sam szampon przeciw wypadaniu włosów w łojotoku to może być za mało. Lepiej wybrać profesjonalny zestaw dermokosmetyków, w którym jest nie tylko szampon, ale również produkt, który będzie miał dłuższy kontakt ze skórą głowy, np. odżywka, maska, emulsja czy płyn. Dobrze, żeby był w nich dobrane wyciągi, kwasy, ekstrakty, które będą wspierać właściwe leczenie.

Nie zapominaj o systematycznych wizytach u dermatologa, który będzie prawidłowo Cię prowadził, dobierając odpowiednią kurację (miejscowe, doustne, a nawet leczenie skojarzone). Możesz również przedyskutować ze specjalistą wdrożenie innych metod, wspierających harmonijną regenerację skóry głowy, a przy tym zakotwiczenie cebulek.

Tylko takie całościowe podejście jest w stanie przynieść skuteczne rezultaty!

Podsumowanie

Łojotokowe zapalenie skóry głowy nieleczone, może się zaostrzać i rozsiewać się na inne części ciała, które są bogate w gruczoły łojowe. Zwróć zatem uwagę na kontakt z dermatologiem, ściśle stosuj się do jego zaleceń, ponadto weź pod uwagę pielęgnację wysokiej jakości dermokosmetykami. Prowadź zdrowy styl życia oraz odpowiednio postępuj z włosami. Dzięki takiemu podejściu szybko przygasisz zmiany, a dzięki temu też poprawisz wygląd czupryny.

Materiał partnera